Tento týden stav vygradoval převezením několika klientů do jiných zařízení. Někteří zde dál zůstávají, mimo jiné tři nesvéprávní obyvatelé Olešné, které má obec v opatrovnictví.

Starostce Miloslavě Brožkové to potvrdila jejich ošetřující lékařka. „Slyšela jsem, že domov má nedostatek zdravotnického personálu. Z oficiálních zdrojů ale zprávy zatím nemám,“ uvedla starostka.

Mluvčí Jihočeského kraje Radek Šíma potvrdil, že krajský úřad situaci v soukromém zařízení řeší. "Provádíme nezbytná opatření pro zajištění péče o pacienty," uvedl mluvčí s tím, že víc se k tomu Jihočeský kraj vyjadřovat nebude.

S krajem spolupracuje i Policie ČR, která se však zatím drží v pozadí. "V současné době to mají na povel oni a my asistujeme. Pak začneme s vyšetřováním," zmínil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Majitele domicilu, lékaře Josefa Králíčka, zastihl Písecký deník ve středu ráno na pracovišti. "Omlouvám se, ale teď vám žádné informace podat nemohu. Máme tolik administrativní práce s těmi neuvěřitelnými událostmi, že nemám čas. V příštích dnech vám budu k dispozici pro podrobná vysvětlení," uvedl Josef Králíček.

Na nedostatek zdravotnického personálu v Domicilu aktivních seniorů v Olešné, kde bylo 49 klientů, upozornila krajský úřad lékařka Barbora Kolářová, která v září převzala lékařskou péči o zdejší klienty. „Domluvili jsme se s vedením Domicilu na pravidelných návštěvách a kontrolách klientů. Slyšela jsem sice, že domicil nemá moc dobrou pověst, ale říkala jsem si, že to mohou být pomluvy,“ uvedla Barbora Kolářová.

Až při návštěvách klientů v domicilu zjistila, že tu jsou pacienti, kteří potřebují 24hodinovou odbornou zdravotnickou péči a v takovémto zařízení by být umístění neměli. Situace se vyhrotila, když odešla poslední zdravotní sestra. „Byli tam imobilní ležící pacienti, dále pacienti s cukrovkou, kteří potřebují píchat inzulinové injekce, nebo s močovými vývody a staral se o ně personál, který neměl potřebné zdravotnické vzdělání,“ upřesnila Barbora Kolářová. 

Je ráda, že krajský úřad zareagoval rychle a začal situaci prověřovat. Dle dostupných informací byli klienti, kteří potřebují odbornou ošetřovatelskou péči převezeni v noci z pondělí na úterý do nemocnic v okolí. O umístění dalších se jedná. U nesvéprávných klientů musí úřady kontaktovat opatrovníky. „Nejhorší je, že na pokojích neexistuje žádný zvonek, aby si lidé mohli přivolat pomoc, a v noci je na celou třípatrovou budovu jen jedna ošetřovatelka. Převazy vyměňovaly pokojské. Není možné, aby dostávali léky od nekompetentních osob,“ dodala lékařka.

Zůstali tam podle ní někteří pacienti, pro které se hledají místa v domovech seniorů. Jsou tam i klienti v bytech, kteří jsou soběstační, potřebují jen pomoci s prádlem a podobně. Ti tam mohou zůstat, pro ty je domicil určený.

Překvapením nad vzniklou situací se netajila Alena Přílepková z Prahy, jejíž maminka před časem v domicilu také pobývala. "Když jsme tam s bratrem maminku vezli, tak jsme si všímali, že je tam čisto a sestřičky byly usměvavé. Kdybychom si něčeh všimli, tak bychom tam maminku nevozili," uvedla Alena Přílepková.

Přesto jednu nemilou zkušenost má. "Maminka měla v srpnu narozeniny, tak jsem v ten den přijela z Prahy a jeli jsme ji s bratrem navštívit. Bratr nemohl z práce odejít dřív, tak jsme byli na místě mezi 16.30. a 16.45. hodinou a i když byly návštěvy do 17 hodin, k mamince nás už nepustili. Dlouho jsme se nemohli dozvonit a pak nám bylo řečeno, že už tam nikdo není. Řekla jsem si, že je to naše chyba, že jsme měli přijet dřív, ale bylo mi to moc líto, že jsme k ní nemohli ani na tři minuty a předat jí kytku, i když nás už nepoznávala," svěřila se Alena Přílepková.