Ta vůně je takřka dokonalá – směs masa, cibule i koření červená paprika. Je sobotní odpoledne a u fotbalového hřiště ve Veselíčku se topí pod kotlíky, krájí česnek i míchá. Koná se tu první ročník soutěže ve vaření guláše.

„Je to málo slané," ozývá se od jednoho z jedenácti soutěžních družstev. To u týmu s názvem Místní kočky panuje zatím klídek. Tvoří ho Marie Tomášková s dcerami Michaelou a Pavlínou a Anna Schafferová. „Vaříme podle vlastního receptu, který jsme daly dohromady. Maso je hovězí, mladý býček," prozrazuje Marie Tomášková. Dodává, že žádnou speciální ingredienci nezvolily, jde o klasický recept na guláš. A jaké si dávají šance na vítězství? „Ty nejvyšší," smějí se.

Všechny považují soutěž za dobrý nápad. Jak říkají, užijí si u ní spoustu legrace a je to příjemné zpestření pouťového víkendu. Ten začal dopoledním fotbalovým kláním mezi Veselíčkem a Bilinou, ve kterém zvítězili hosté 3:1.

To tým rodiny Hanákovy a Svobodovy z Prahy zvolil speciální recept. „Jde o guláš na černém pivě, kde je maso naložené jeden den. V pivu je hodně cibule," popsala Karolína Hanáková, která má chalupu v sousedních Jestřebicích. „Tento guláš jsme dělali poprvé minulý víkend. To bylo nanečisto. Moc nám chutnal. Věříme, že náš guláš bude vítězný," dodává Karolína Hanáková, zatímco její kolegyně z týmu míchá. Gulášek se nesmí připálit.
Na průběh soutěže dohlíží hlavní organizátor Petr Bauška.

Prozrazuje, že inspiraci uspořádat soutěž ve vaření guláše našel na Slovensku u přátel z obce Pečeňady. „Náhodně jsme se s nimi potkali na vodě a vzniklo z toho přátelství. Poprvé před třemi roky nás pozvali k nim na Slovensko na podobnou soutěž, kde mívají kolem dvaceti týmů," upřesnil Petr Bauška, který by chtěl mít – pokud se to bude zamlouvat i ostatním – z vaření guláše ve Veselíčku tradici.

První ročník soutěže Veselíčku se setkal s ohlasem veřejnosti a také měl mezinárodní účast. Své zástupce sem vyslala právě i slovenská vesnice o zhruba pěti set lidech Pečeňady. A co je důležité pro to, aby byl guláš ten nej? „Musíte mít dobrou partu, to je základ, a dobré maso a pití," popisuje Marián Šulan. A pití do guláše, nebo do sebe? „Aj tam, aj tam," říká slovensky a ukazuje na kotlík, ve kterém vaří guláš z hovězího masa a divočiny. Jak bychom zase řekli my v Čechách, vaří se to klokotem.

Týmy mají na přípravu guláše ještě dvě hodiny. Pak už přijde na řadu hodnocení. Náhodně vybraná porota bude posuzovat jednotlivé vzorky, které budou anonymní, a ten nejlepší vyhraje.