V pátek 9. listopadu přivítalo více než 170 jejích žáků klauna Álu, který je zábavným způsobem zavedl nejen do doby před sto lety, ale prostřednictvím veselého povídání, hraní si a soutěžení je doprovodil až do současnosti.

Děti tak měly možnost zažít, jak to vypadalo v prvorepublikové škole s přísným učitelem a jeho rákoskou, i vyzkoušet sílu největšího cirkusového siláka, který se svým představením objížděl česká města. Prezidentu Masarykovi všichni společně zazpívali jeho nejoblíbenější písničku a pozdravili se s jeho koněm Hektorem. Mohli slyšet také rozhlasové vysílání s Vlastou Burianem, tančit jako Oldřich Nový ve filmu a podívat se, jaké se v té době nosily šaty. Žáci si připomněli, že Československá republika vznikla na konci války, které nyní říkáme první světová, a že několik let po ní přišla i ta druhá, během které „zavřeli do vězení“ i dětmi milovaného Hurvínka. Na fotografii poznali jednoho z nejlepších českých sportovců – Emila Zátopka a dozvěděli se, že celý svět obdivoval české automobily a také cestovatele Zikmunda a Hanzelku. Děti si mohly poslechnout, jak šustí šusťák, tradiční plášť té doby, vidět, jak se tančil rokenrol, a také si zatelefonovat ze starého telefonu, toho se sluchátkem. Podle znělky pak poznaly televizní Večerníček a slyšely melodii, která volá k pohádce na dobrou noc slovenské děti. Aulou zaznělo mnoho písniček, které se hrály v dobách minulých i novějších. Děti měly možnost poznávat z fotografií známé osobnosti našich dějin a podle vlajek státy, se kterými Česká republika sousedí. Na závěr dostaly za úkol obejmout doma své rodiče a prarodiče a hodně se jich ptát, neboť historie našeho státu je vlastně historií každé naší rodiny. Součástí představení byla i malá výstavka předmětů, které se běžně používaly v dobách minulých a které dnes můžeme vidět už jen v muzeu nebo na chalupě u babičky. Dětem i dospělým se představení klauna Ály velmi líbilo a jeho zase mile překvapily naše děti svými znalostmi a také bezprostředností a ochotou, s jakou se pouštěly do her, soutěží, zpívání a pohybu.

Tato akce byla vyvrcholením dvouměsíčního projektu naší školní družiny, jehož průřezovým tématem bylo právě sté výročí založení republiky. Věříme, že si všechny děti odnesly z pátečního setkání nové poznatky, a těšíme se, že klauna Álu u nás přivítáme zase na jaře s nějakým jiným zábavným programem.

Radka Zapletalová, vedoucí vychovatelka školní družiny