„Zajišťujeme jim servis při příjezdu, organizujeme párty, výlety, speciální akce a vyjednáváme jim různé slevy. Zkrátka se snažíme, aby pro ně byla změna prostředí, řeči i kultury co nejsnazší," uvádí Jiří Kadoch, který je prezidentem International student club Masaryk University Brno, tedy organizace starající se o zahraniční studenty Masarykovy univerzity.

Na vysokou školu přijíždí studovat na jaro tři sta a na podzim kolem šesti až sedmi set studentů z ciziny. „Většina tutorů, což jsou studenti, kteří se dobrovolně starají o zahraniční kolegy, má obvykle na starost jednoho až tři zahraniční studenty," vysvětluje Jiří Kadoch, který si díky této činnosti nejen zdokonaluje cizí jazyky, ale také získává zkušenosti s odlišnými národy, a to nejen z Evropské unie, ale z celého světa.

Student často navštěvuje zahraničí jak soukromě, tak i v rámci organizace. Nabízí se tedy otázka, zda se sám nechystá studovat v cizině. „Určitě by mě to moc lákalo, ale bohužel už to nestihnu v řádném studiu. Jedině pokud bych šel na doktorské studium nebo na stáž," říká Jiří Kadoch.

Zkušenosti z ciziny má především z Itálie, kam se rád vrací. „Italové jsou velmi přátelští. Snaží se všechny znát a se všemi se kamarádit. Nedbají příliš na jazykové bariéry – zkrátka mluví a buď se chytíte, nebo budete jenom kývat. Nezáleží jim na čase, na všechno ho mají dost a na to je třeba si tam zvyknout. Žijí si podle mě na dost vysoké noze, utrácejí hromady peněz na oblečení, cigarety a pití, a to na úkor jídla a bydlení," popisuje student.

A jak vidí zahraniční studenty nejen z Evropské unie přijíždějící studovat do Čech?

Španělé jsou přátelští, snaží se zapojit do kolektivu, ale přeci jen setrvávají spíš ve skupinách. Do Čech jich přijíždí hodně. Jsme pro ně levná země a hodně z nich tu proto studuje i několik let.

Nejen Španělé, ale všeobecně jižanské národy, tedy hlavně mladí lidé, neznají něco jako taneční nebo gala večery. Nechápou, co jsou to plesy nebo gala události – je to pro ně jenom příležitost, jak se opít v obleku. Jejich kultura je podle mě založená na hromadě lidí, hromadě jídla a alkoholu a hromadě řečí. Pořád o něčem mluví, ale ne na všeobecná témata. Jsou například schopní se tři hodiny hádat o tom, jakou barvu měla ta sukně, co měla na sobě holčina od vedle.

Francouzi jsou všeobecně dost nevychovaní. Neumí se správně chovat ani ve škole, ani na kulturních akcích. Není pravda, že jsou gurmáni, to je aspoň podle toho, co jsem viděl, dost velký mýtus. Sní všechno, na co přijdou. Jsou velmi společenští, ale na české poměry až drzí. Pijí hodně alkoholu a mají spousty peněz. Francouzi nejsou zvyklí na odpor, jakmile se jim postavíte, okamžitě nadávají a bývají i agresivní. Samozřejmě ne všichni, ale většina z nich ano.

Rusové jsou přátelští, většinou umí dobře anglicky. Nejvíc v šoku jsou tady z toho, kolik jíme masa a kolik tady maso stojí – u nich je totiž hrozně drahé. Takže první dva až tři měsíce v Čechách neustále chodí do restaurací a dávají si kila masa k obědu i večeři. Navzdory tomu, co se o Rusech říká, nepijí tolik, co jiné národy. Chutná jim pivo, ale vodku mladí Rusové skoro vůbec nepijí.

V zahraničí studují hlavně bohatí Rusové, ale nedávají to nijak najevo. Nechtějí moc mluvit o poměrech v Rusku a jsou jedni z mála, kteří nás k sobě na oplátku nepozvou na návštěvu.

Američané přijedou do Čech a zřejmě čekají, že tu jezdíme na trakařích, nemáme internet a jíme chleba a sůl. Potřebují všechno stokrát vysvětlit a první týdny pořád potřebují radit. Nejsou zvyklí si věci řešit sami, v USA to za ně vždycky někdo vyřeší. Nejsou ani zvyklí studovat, takže české školy jsou pro ně hodně náročné a hodně často je nezvládají. Není ale pravda, že se stravují jen v „mekáči". naopak, chtějí poznávat místní jídla.

Gruzínci mají ohromnou národní hrdost a na svou zem si nenechají sáhnout. Do zahraničí jezdí prakticky jen dívky. Jsou velice milé, vypadají chudé, ale nejsou, je to jenom jejich styl oblékání. Většina z nich neumí moc anglicky, drží se ve skupinkách a komunikují hodně málo. Prakticky nepijí alkohol, ale docela dost jí, což je překvapivé vzhledem k tomu, že jsou všechny malé a hubené.