Ve Zběšičkách mají nejen dobré atlety, hráče stolního tenisu či přehazované, ale také lyžaře. Klienti místního domova pro osoby se zdravotním postižením to opět dokázali minulý měsíc, kdy se zúčastnili zimních her v Krkonoších a závodů na lyžích v Černovicích na Vysočině.

Na zimních hrách, které se konají v rámci Českého hnutí speciálních olympiád, sice sportovci ze Zběšiček na nejlepší umístění nedosáhli, ale z Vysočiny si přivezli dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.

Jak říká vychovatelka výchovně vzdělávacího centra domova Markéta Vacková, účast na soutěžích a závodech je pro klienty motivující z několika důvodů. „Hry dávají sportovcům náplň dne a motivaci pro to, aby se zlepšovali, dělali něco pro sebe a zároveň mohli reprezentovat zařízení, ve kterém žijí. Při hrách mají možnost vycestovat a setkat se se svými kamarády,“ říká Markéta Vacková a připomíná to, že klienti nemohou běžně sami odjet za přáteli.

Markéta Vacková všechny účastníky pochválila za jejich výkony. „Jsme moc spokojeni, obě akce pro nás byly úspěšné, i když jsme se v Krkonoších neumístili tak dobře jako v Černovicích,“ říká Markéta Vacková. „Her v Krkonoších jsme se účastnili poprvé, jeli jsme se tam spíše představit. Skončili jsme kolem čtvrtého pátého místa, což nebylo špatné. V každé skupině vždy závodilo osm devět sportovců,“ vyjmenovává vychovatelka, jak se domovu dařilo.

Jak sportovci ze Zběšiček zdůraznili, na hry v Krkonoších vůbec netrénovali. Ani nemohli. „Příprava je těžká, protože tu sněhové podmínky nejsou ideální. Když jsme jeli do Krkonoš, poprvé jsme se na lyže postavili až tam, tady sníh nebyl,“ vysvětluje Markéta Vacková. Když je sněhu dostatek, klienti trénují v sadu, kde si projedou trasu.

Jedním z účastníků v Krkonoších byl Radek Kalina. „Skončil jsem sedmý a čtvrtý, běžel jsem pětistovku a jeden kilometr. Snažil jsem se, ale netrénovali jsme a to bylo znát,“ vysvětluje Radek. „Myslím, že soupeři byli docela silní,“ dodává Radek.

Naopak Věra Dobešová všechny své konkurenty v závodě na osm set metrů v Černovicích porazila. „Určitě byla nevýhoda, že jsme netrénovali, ale těžký závod to nebyl. Předjela jsem všechny. Lyže mě hodně baví,“ říká Věra Dobešová a na krku má zlatou medaili.

„Vážím si jí ze všech nejvíc, protože se mi líbí,“ tvrdí Věrka, která, jak říká, má svém pokoji medailí hodně. Sbírá je v atletice i přehazované.

Úspěšná byla v Černovicích i Ivana Hrabáková. „Bylo to docela těžké, musela jsem si máknout, doběhla jsem do cíle a měla jsem toho dost,“ popisuje Ivana a doplňuje, že je letos určitě čekají závody v přehazované.

A které disciplíny jdou klientům nejlépe? „Myslím si, že nám jde dobře vrh koulí, máme tu dva dobré sportovce, kteří obsazují první místa, a jdou nám také běhy na kratší tratě, to jsme také vždycky na bedně, a v plavání, řekla bych, nejsme nejhorší,“ uzavírá s úsměvem Vacková.