„Bude se jednat o veřejnou sbírku. Shromážděné klíče se pak odvezou do sběru a peníze půjdou na charitu," nastínila záměr starostka Písku Eva Vanžurová. O konkrétním příjemci sbírky se rozhodne až po jejím ukončení.
Kolik peněz sbírka přinese, můžeme jen tipovat. Bude záležet na množství klíčů i na materiálu, ze kterého jsou. „Klíče by se musely roztřídit. Klasické fabky jsou většinou mosazné, ty by se vykoupily zhruba za osmdesát korun za kilogram. Mohou být ale také z plechu nebo železa, které se pohybují jen kolem čtyř korun za kilogram," uvedla vedoucí provozu Kovošrotu Písek Zdeňka Skalová. Doplnila, že ceny se však mění.
Husitské kádě mají být především dalším lákadlem pro turisty. Jelikož se letošní rok nese ve znamení 600. výročí upálení mistra Jana Husa, bude husitství tématem jak soch z písku při Cipískovišti, tak i historického programu městské slavnosti. Písek byl navíc pravděpodobně prvním místem u nás, kde začali husité shromažďovat majetek do kádí.
Dvě husitské kádě budou umístěné nad náplavkou řeky Otavy u Kamenného mostu v Písku, a to v době od 1. května do 30. listopadu. Budou mít uzamykatelné horní víko s otvorem pro vhazování klíčů, jsou samy o sobě těžké a budou přivázány ke sloupkům.