Vondruška na pozadí historických událostí vypráví osudy čtyř generací píseckého rodu Prokopů. Ti sice prožívají často bouřlivé události té doby, ale současně žijí život prostých lidí. Navíc Písek byl v 15. století významným centrem náboženského hnutí.

Pražský biskup Církve československé husitské David Toncar považuje za důležité pro období husitství, že lidé měli rozdílné názory, ale přesto k sobě dokázali najít cestu. „Zaujala mě, jak se Vlastimil Vondruška jako současník dívá na tehdejší dobu, jak ji interpretuje. To se zatím žádnému autorovi nepodařilo. Zástupci nakladatelství MOBA, vydavatelství audioknih Lukáš Kratochvíl a Tomáš Výchopený i další účastníci slavnostního aktu v Rytířském sále se shodli na tom, že o husitství byla napsána spousta knih, určených ale spíše pro odbornou veřejnost. Vondruškova Husitská epopej však oslovila široké spektrum čtenářů od vysokoškolských profesorů až po lidi, kteří se živí rukama.

Tálín. Ilustrační foto
Funkci starostky Tálína obhájila Jana Študentová

Celá sága má sedm dílů, 417 kapitol a 4360 stránek a zabírá úsek od roku 1400 do roku 1485, kdy byl uzavřen kutnohorský náboženský smír a skončily náboženské války u nás. „Více než čtyřletá práce na epopeji byla náročná, ale těšila mě. Měl jsem radost z toho, že dělám něco zásadního téměř pro celou čtenářskou obec. Znalost dějin má velký význam. Je to stejný příběh, který se neustále opakuje. Podobné problémy jako husity trápí i současníky. V každém případě by mělo platit, že historik by neměl podléhat dogmatům,“ upozornil Vlastimil Vondruška. Poukázal rovněž na to, že díky husitství začal v Evropě protestantismus a událo se plno věcí, což starý kontinent posunulo dál. Na závěr programu, ve kterém zahrála historická kapela Elthin a který moderovala bývalá televizní hlasatelka Marie, se konala autorova autogramiáda.