Kdo projede Hrejkovicemi rychle, zaplatí pokutu. Obec, kterou prochází silnice první třídy č. 19, totiž zřejmě bude mít radary, které „hříšníky" vyfotí. Podobná praxe s úsekovým měřením funguje už několik let v nedaleké Velké u Milevska. A osvědčila se.

I starostka Hrejkovic Hana Kašparová věří, že u nich bude mít zařízení smysl. „Rozhodně ano. Je to jediné řešení, které na rychlé řidiče platí," poznamenala starostka, která reagovala na dosavadní snahy o zklidnění dopravy a zvýšení bezpečnosti v obci. Ty nevyšly. Ať se jednalo o žádost o umístění zpomalovacích retardérů či snížení maximální povolené rychlosti. Nepomohl ani informační měřič rychlosti, ten je v Hrejkovicích od roku 2009.

Hana Kašparová je ráda, že jim město Milevsko vyšlo vstříc a uzavře s obcí veřejnoprávní smlouvu. Bez jeho pomoci by se totiž Hrejkovičtí neobešli. V Milevsku budou přestupky zpracovávat stejně jako z Velké.

Podle tajemnice úřadu Vladimíry Štorkové žádosti Hrejkovic vyhověli, ale vše ještě může zkrachovat. „Cílem je zklidnění dopravní situace v Hrejkovicích. Nicméně budou tomu předcházet jednání i se státní policií o možnosti umístění zařízení, které nemusí povolit," upozornila tajemnice.

Hana Kašparová věří, že vše vyjde. Prvotní krok, který se týká navázání spolupráce s městem a na který obec čekala půlrok, mají úspěšně za sebou. „Nyní bude na řadě jednání o podobě veřejnoprávní smlouvy, kterou musíme s Milevskem doladit. Následně ji budou schvalovat naši zastupitelé a poté můžeme začít jednat s dopravním inspektorátem," nastínila úkoly Hana Kašparová.

Oslovení obyvatelé, například Tomáš Buzek nebo Martin Černý, umístění radarů podporují.

Pro Milevsko by zajišťování agendy spojené s měřiči přineslo pochopitelně práci navíc, ale i peníze. Podle milevského starosty Ivana Radosty ale výše rozdělení pokut není domluvená. Nicméně něco by měly získat i Hrejkovice. Jak v minulosti ale zdůraznil tamější místostarosta Jaromír Halíř, pro peníze to nedělají.

Místostarosta města Martin Třeštík upozornil na to, že agenda s sebou nese poměrně vysokou náročnost na zabezpečení.
Pro Milevsko by plnění veřejnoprávní smlouvy znamenalo, že bude platit za nájem zařízení, dále poštovní služby a pracovníky – strážníky a úředníky, kteří budou agendu zajišťovat.

Ve Velké u Milevska ubylo podle starosty přestupků, a to ve směru od Milevska. Nyní tam překračuje rychlost jen několik řidičů denně. Starosta tak nevylučuje, že bude nutné změnit smlouvu, aby se provoz zařízení městu vyplácel. Na opačném směru od Zvíkovského Podhradí je přestupků více.