Ačkoli je únor ještě zimním měsícem, v Zemském hřebčinci v Písku se právě rozjíždí letošní připouštěcí sezona, ke které se upíná veškerá pozornost chovatelské veřejnosti. V historických stájích hřebčince je pro chovatele připraveno 18 plemenných hřebců působících v inseminaci a pět v přirozené plemenitbě. Dalších 24 hřebců je chovatelům k dispozici na stanicích přirozené plemenitby v jednotlivých regionech České republiky, jak uvedla za hřebčinec Magdalena Myslivcová. „Nabídka nejrůznějších plemen a typů koní je široká, aby si každý mohl vybrat podle svých potřeb a přání," zmínila.

Ideální příležitostí pro výběr toho správného hřebce nabízí už tradičně březnové chovatelské přehlídky plemenných koní. Letos se konají v sobotu 2. března (krytá jízdárna) a v sobotu 23. března (venkovní areál kolbiště), vždy od 11 hodin. Obě akce jsou přístupné veřejnosti, kterou jistě potěší také bohatý doprovodný program a kompletní zázemí areálu včetně občerstvení.

Písecký hřebčinec.
Písecký hřebčinec zve veřejnost na závody, ale také komentované prohlídky

Další akce na sebe podle Magdaleny Myslivcové nenechají dlouho čekat. Už 27. dubna se uskuteční letošní první jezdecké skokové závody s názvem Jarní cena Písku. Následují 10. až 12. května jezdecké skokové závody Amater Tour a 14. května chovatelské skokové závody Kritéria mladých koní. „Koňský dorost se představí také při jarních tříděních v našich hříbárnách – teplokrevní hřebečci 16. května v odchovně Nový Dvůr a chladnokrevní 17. května v odchovně Humňany u Ražic," vyjmenovala s tím, že jarní sérii uzavřou základní zkoušky výkonnosti hřebců 30. května.

„Na všechny akce srdečně zveme veřejnost. A pokud chcete nahlédnout i do stájí Zemského hřebčince a dozvědět se více o historii a chovu koní, jsou připraveny pravidelné komentované prohlídky historického areálu této jedinečné národní kulturní památky, a to vždy ve středu a v sobotu ve 14 hodin nebo na objednávku na tel.: 724 981 194," dodala Magdalena Myslivcová. Předprodej vstupenek je na www.centrumkultury.cz.