Centrum kultury Písek (CKP) má už s takovou akcí zkušenost. Po vydařené loňské premiéře CKP připravilo druhý ročník Hrátek na Otavě. Program byl zaměřený na celé rodiny, ale organizátoři při jeho sestavování mysleli hlavně na děti.
Jednalo se o sportovně-kulturní program zaměřený na celé rodiny, s důrazem na dětské publikum.
„Hlavní program s doprovodnými akcemi se konal v sobotu 5. července, kdy byla jízda lanovkou z hradních parkánů na Městský ostrov zdarma, na řece jezdily čluny a zájemci si mohli vyzkoušet vodní zorbing. Pro nejmenší děti jsme připravili skákací hrady, skluzavku, malovaní na obličej a pohádky," uvedla Iveta Hodoušová, hlavní dramaturgyně CKP.
Lanovou dráhu si zdarma sjelo celkem 135 lidí, nejmladšímu byly tři roky, nejstarším manželům 73 a 74 let. Nejvzdálenější návštěvníci přijeli z Lince a Ostravy. Celkem se na lanovce svezlo za dobu provozu 450 osob, dětí, dospělých i zdravotně postižených. „Velkým překvapením a zajímavým zjištěním pro nás byla ta skutečnost, že 90 procent osob přijelo na lanovku z jiných míst. Možnost svézt se v sobotu zdarma využívali převážně Písečáci. Velká část přijela z Českého Krumlova, kde byla v té době také lanová dráha, takže po absolvování sjezdu v Krumlově přejížděli turisté ještě k nám a naopak, kdo si sjel u nás, často využil nabídky navštívit dráhu v Krumlově," sdělila Iveta Hodoušová.

Vodní zorbing, obří duše a čluny na Otavě vyzkoušelo přes 120 osob převážně dětí a další sportovní aktivity přilákaly nejméně 400 návštěvníků. Hojně navštívené byly i koncerty, které se konaly v podvečer na zahradě kulturního domu, kde vystoupily skupiny Původní Bureš, Jablkoň, Vladimír Merta s kapelou. Do zahrady kulturního domu přišlo na vystoupení 340 návštěvníků. „Spousta dalších lidí přijela jen tak, okouknout sochy z písku a nasát atmosféru hrátek. K vysoké návštěvnosti přispělo určitě i krásné počasí," myslí si Iveta Hodoušová.

V centru kultury již uvažují o příštím roce, kdy se III. Hrátky na Otavě uskuteční od 3. července. Pořadatelé chtějí obohatit program ještě o další hlavně sportovní aktivity a adrenalinovou zábavu.
„Rozhodli jsme se také přidat různé sportovní workshopy a další akce. V jednání je také zvýšení počtu dní provozu lanové dráhy. Věříme, že akce je zajímavá nejen pro Písečáky, ale přispívá a nadále bude ještě více přispívat k rozvoji cestovního ruchu v Písku," uzavřela hlavní dramaturgyně centra kultury.

Ne všechno se ale povedlo. Jednu z návštěvnic Hrátek na Otavě rozčílilo chování obsluhy lanové dráhy. Ta ukončila provoz v 17.30 hodin, přestože měla vozit zájemce ještě půldruhé hodiny. Pracovník pouze sdělil, že ještě nejedl a že končí. Paní Alice se zeptala, proč centrum kultury pořádá akce, které neodpovídají tomu, co se prezentuje na plakátech a v tisku.
Provozovatel lanovky je z Č. Krumlova. „Do propagačních materiálů jsme uvedli časy provozu lanovky tak, jak nám je provozovatel sdělil. Že došlo k události tak, jak je popsána, nás velmi mrzí. Do budoucna se budeme snažit tuto věc určitě nějak lépe vyřešit a problémům předejít také proto, že zájem o lanovku byl ze strany obyvatel i návštěvníků města obrovský," vysvětlila hlavní dramaturgyně CKP Iveta Hodoušová.