Stále však není vyhráno. Aktuálně hotely, penziony i kempy v Jihočeském kraji bojují s rostoucími cenami energií i potravin. Bohužel se tak neobešly bez nutného zdražování.

„Loni stál jednolůžkový pokoj 650 korun, teď 750 korun,“ říká majitel budějovickému penzionu BergamoJ osef Tesař a dodává, že částečně upravovali i ceny v restauraci, protože zdražily pivovary. „Zvýšili jsme ceny ale přiměřeně,“ zmínil.

Zdražování se nevyhnuli

Vyhledávaným místem pro dovolenou je Autokemp Podskalí ve Strakonicích. Ten nabízí nejen možnost stanování, ale i chatky. Když provozovatel Michal Polata odpovídá na otázku, zda byly uplynulé dva roky drahé, chvilku přemýšlí. „Rozhodně jsme přežili, ale tržby klesly výrazně. Například loni o prázdninách bylo plno a vypadalo to dobře. Ale od půlky září nula,“ vypočítává.

Ilustrační foto
Od sousedů: Česká luxusní auta si ilegálně zazávodila na německých silnicích

Letošek už se ale jeví jinak. „Je to mnohem lepší. Na přelom července a srpna máme plno, stejně tak jsou chatky vyprodány na dudácký festival,“ říká spoluprovozovatelka Martina Polatová. Podle ní se covid ale projevuje stále v jedné věci. „Připadá mi, že lidé nám volají dříve než předtím,“ vysvětluje.

Bohužel, ani autokempu se zdražení ubytování nevyhne. Malá chatka pro tři nebo čtyři osoby vyjde nyní na 550 korun, velká pro pět osob na 750 korun za den. V sezoně to bude 600 a 800 korun.

Zákazníci šetří

Aktivní dovolená v šumavských hvozdech turisty z Čech i zahraničí láká. A stále mají šanci. Získat ubytování poblíž Kvildy zatím ještě lze. Alespoň to říká provozovatelka Penzionu Panský dům ve Františkově Markéta Matoušková.

Křivonoska 2022. 51. ročník mezinárodní soutěže historických motocyklů a automobilů se konal v sobotu 7. května.
Jih Čech křižovaly veterány. Jel se další ročník Křivonosky

„Objednávky máme, ale stále to není jako před dvěma lety. Teď se lidé sice nebojí covidu, ale zase podle mého názoru šetří. Nevědí, co bude a dovolenou řeší na poslední chvíli. Čekala jsem větší zájem,“ přiznává Matoušková.

Ceny za ubytování a stravu se vlastníci snaží držet při zemi. „Nechceme zdražovat a zatím jsme to ani neudělali. Všechno letí nahoru, nabízíme příznivější cenu, přestože náš výdělek bude nižší,“ dodala provozovatelka.

Hosty už vyhlížejí

Na hosty se těší také provozovatelé ubytovacích kapacit na Táborsku. Leckde spoléhají na stálou klientelu, jinde si hodně slibují od turistů.

V Týně nad Vltavou představili pomník vltavínům.
V Týně odhalili sochu vltavínům. Jsou to zablácené gumovky s polodrahokamy

„Covid nás prověřil především po vztahové stránce. Před tímto obdobím jsme měli průměr obsazenosti 75 procent, v Táboře se u nás pořádala více než polovina kulturních a společenských akcí,“ uvedla manažerka provozu hotelu Palcát Gabriela Susková.

Vystačili díky rezervám

Covidová situace přitom hotel Palcát donutila zrušit více než dvě stovky společenských akcí. „Museli jsme také začít hledat obživu pro zhruba stovku našich zaměstnanců,“ dodala. Období pandemie zvládli hlavně díky čerpání rezerv majitele, čas využili ke kompletní interiérové proměně.

Celá situace okolo zdražení energií a potravin nemá asi na nikoho větší dopad než na kongresové hotely. „Veškeré vstupy, jídlo a energie, se zdražily v rozmezí mezi 45 až 100 procenty. To se promítlo i v našich cenách. Například jídla na polední menu jsme byli nuceni zdražit v rozmezí 15 až 20 korun,“ upřesnila Susková.

Cenu si zatím drží

Frymburský wellness hotel zatím ceny za ubytování nezvedl. „Ale zvedli jsme vstupy do bazénů, neboť máme venkovní celoročně vyhřívané bazény,“ sdělila Simona Flöringová z obchodního oddělení hotelu.

„A nárůst cen energií se projevil pochopitelně i u nás. Ale cenu za ubytování jsme nezvyšovali, jelikož některé rezervace máme už od zimy, tak těmto zájemcům teď najednou ty ceny nemůžeme zvýšit. Ovšem do budoucna to nemůžeme zaručit.“