„To bych musel být blázen, abych s půjčkou hokejovému klubu souhlasil," konstatoval zastupitel Zdeněk Kulič (ODS), když se dozvěděl, jaké má hokejový klub dluhy. Stejně se vyjadřoval i Tom Zajíček (SNK ED). Půjčku skutečně zastupitelé v prvním hlasování neschválili. Po pauze, při které se spolu poradily jednotlivé zastupitelské kluby, se ale situace zcela obrátila. Zastupitelstvo deklarovalo vůli poskytnout hokejovému klubu půjčku 2,4 milionu korun. Hlasování se zdržel jediný zastupitel Josef Tesař (KSČM).

Co tak rázně změnilo názor většiny zastupitelů? Město tlačí čas. Potřebuje se s klubem dohodnout na změně nájemní smlouvy k zimnímu stadionu. Pokud by to neudělalo, přijde o dotaci 22 milionů na sportovně komunitní centrum, které na stadionu vzniklo. Klub musí nyní podepsat dodatek k nájemní smlouvě, který budou zítra schvalovat radní. Ve stejný den se koná členská schůze hokejového klubu. Když nepodepíše, peníze nedostane.

Kromě slibu budoucí půjčky město vyšlo vstříc klubu odložením splátky předchozího dluhu. Tři miliony korun si IHC Písek půjčil od města v roce 2000. Nyní zbývá doplatit šest set tisíc korun. Místo splátky ale dostane od města 2,4 milionu korun. „Ty peníze potřebujeme na dohrání letošní sezony," řekl generální manažer zadluženého klubu Jiří Černý.

Hokejisté dluží městu, teplárně, autodopravci i státu na zdravotním a sociálním pojištění. 

Písecký hokejový klub dluží také státu. „Máme menší dluh na zdravotním a sociálním pojištění. Platíme podle splátkového kalendáře. Finanční problémy klubu se táhnou už deset let. V roce 2010 se zhoršily. Do té doby jsme byli schopni z prostředků na A tým dotovat i mládež. To se nám nyní nedaří. Potřebujeme 2,4 milionu korun, abychom dohráli letošní sezonu. Pak si sedneme a podle prostředků se rozhodneme, jaké soutěže budeme hrát dál," řekl manažer píseckého hokejového klubu Jiří Černý. Dluhy chce klub sanovat z prodeje hotelu, který dostal kdysi od města. O prodeji by měla zítra rozhodnout členská schůze IHC.

Klubu například hrozí, že mu teplárna přestane dodávat teplo. „S hokejisty se mazat nebudeme, pokud dluh nezaplatí, zastavíme dodávky tepla," varoval zastupitel Radek Boček, který je zároveň členem představenstva písecké teplárny. Dluh by měl činit čtyři sta tisíc korun.

„Je mi z toho smutno. Prožil jsem na stadionu roky. Pokud klub prodá ubytovnu, nezůstanou mu už žádné příjmy," varoval zastupitel a bývalý hokejista Milan Rambous. „Nevěřím, že z peněz A týmu doplácí na mládež, to by byli po Realu Madrid a Manchesteru United asi jediní," dodal Milan Rambous.

Zastupitelé vytýkali hokejistům i fakt, že nenechali město nahlédnout do účetnictví. To Jiří Černý odmítá. „Nabízeli jsme městu, aby se na chodu klubu podílelo v jeho vedení, to nechtěli," podotkl manažer. Účetnictví klubu však zastupitelé při jednání k dispozici neměli.

Pokud by selhala naplánovaná dohoda a městu hrozila ztráta dotace 22 milionů korun, jsou radní připraveni vypovědět smlouvu o pronájmu stadionu, která je uzavřená na padesát let. „Takové výpovědi se neobáváme. Nebyl by pro ni žádný důvod, takže by město neuspělo. Jak bychom postupovali, pokud půjčku nezískáme, nedokáži říct, to rozhodnutí je na členské základně," doplnil Jiří Černý.

Půjčku získají hokejisté nejdříve začátkem března. Rozhodnout o ní totiž musí zastupitelé a ti se sejdou až koncem února.
Píseckému hokeji hrozí osud například Tábora, kde musel klub začínat od krajských soutěží. Kromě A týmu je v Písku dalších sedm mládežnických týmů. „Dohromady to čítá kolem 150 hráčů. Starší dorost byl v loňské sezoně šestý v extralize, v kádru je osmnáct hráčů z Písku," vypočítal Jiří Černý. Za hokejem na republikové úrovni ale do Písku jezdí děti z širšího okolí.