Nové politické hnutí Jihočeši 2012, jehož premiérou budou letošní krajské volby, vede starosta Kovářova Pavel Hroch. Podporu v pátek v Mladé Vožici dostal od všech přítomných členů, kteří se zúčastnili ustavujícího sněmu. Přímo v den konání se jím stal i starosta Sezimova Ústí Martin Doležal.

Kromě předsedy zvolili i členy rady hnutí, rozhodce a revizora. Na druhou stranu nebylo na programu zvolení lídra, který Jihočechy povede do voleb.

V současné době má nové politické uskupení kolem dvacítky jmen, z nichž někteří mají pouze status příznivců, neboť neopouští svou „domovskou“ stranu. To je případ i táborského starosty Jiřího Fišera, který nadále zůstává členem Tábora 2020.

Nově zvolený předseda Pavel Hroch o úspěchu v krajských volbách nepochybuje.

„Jsem o něm přesvědčen, proto jsme také nové hnutí založili. Myslím, že úspěch lze očekávat, neboť politika velkých stran je řízená centrálou, ale my ji chceme dělat svým rozumem a s dopadem na lidi v našem regionu.“

Hlavním bodem programu je zajištění rovnoměrného rozvoje kraje, zlepšování života obyvatel i kvality veřejných služeb s důrazem na zapojení nezkorumpovaných a odborně zdatných osobností.

V politickém spektru si budou hledat místo mezi levou a pravou stranou. „Do koalice bychom šli s tím, s nímž budeme mít velký průnik regionálních témat,“ naznačil Jaroslav Větrovský. Hroch pak jednoznačně na krajské úrovni nevyloučil možnost spojení s KSČM. "V tuto chvíli se neuzavíráme před nikým, my budeme vyjednávat s každým, kdo se do krajského zastupitelstva dostane a s kým budeme schopni se dohodnout na nějakém programovém průniku," doplnil Větrovský.


Rozdělení postů
Předseda: Pavel Hroch
Radní: Michal Doktor (JH), Robert Zeman (PT), Pavel Hroch (PI), Lubomír Vejdovec a Jan Samohýl (ČB), Pavel Vondrys (ST) a Jaroslav Větrovský (TA).
Rozhodce: Tomáš Franců
Revizor: Pavel Pavel

Někteří členové uskupení: Pavel Pavel, Eva Vanžurová, Tomáš Franců, Luboš Průša, Pavel Hroch, Pavel Vondrys, Jaroslav Větrovský, Jusuf Travore, Zdeněk Černý, Robert Zeman, Martin Doležal, Michal Doktor, Václav Slabý.

Jihočeši 2012 budou spolupracovat s Hnutím občané pro Budějovice, na kandidátní listině pro krajské volby se tedy objeví i primátor Juraj Thoma. Motivem pro vznik hnutí se stala nespokojenost se správou veřejných záležitostí v Jihočeském kraji.
V jarním období dojde ke konečnému sestavení volebního programu a pravidel pro sestavování kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva Jihočeského kraje.