Lídr Jiří Hořánek chladí v ledničce láhev šampaňského a připravuje pro svůj tým náležitou oslavu. „První dojmy jsou takové, že pro nás se situace zatím vyvíjí dobře. Nebudeme na tom hůř, než jsme doposud. Dnes máme dva mandáty, a pokud se výsledky ustálí na průběžných procentech, mohli bychom mít mandáty tři až čtyři. V každém případě nás trochu překvapují výsledky Pirátů. Čekali jsme, že si polepší, ale že o tolik, to jsme netušili. Trochu mě překvapuje i výsledek Jihočechů, čekal jsem, že tím, že mají jenom 25 členů, na tom budou dost tratit. Ostatní strany jsou víceméně podle očekávání,“ hodnotil Jiří Hořánek.

Po sečtení všech platných hlasů z 29 volebních okrsků náležejících městu Písku získalo ANO 2011 celkem 12, 97 % a tím pádem mu přísluší 4 mandáty. Nejtěsnější souboj se sice očekával s Českou pirátskou stranou, ta ale v závěru sčítání získala náskok téměř dvou a půl procent, ČSSD skončila za kandidátkou Jiřího Hořánka o zhruba jedno a půl procenta pozadu.

„S Piráty jsme o druhou třetí příčku takříkajíc o prsa, uvidíme, jak dopadne sčítání hlasů. Ať to ale skončí jakkoliv, myslím si, že další koaliční vyjednávání budou dost záležet také na výsledku stran, které oscilují kolem pětiprocentní hranice – což jsou uskupení kolem Svobodných, Píseckých patriotů a SPD,“ dodal své průběžné prognózy. Ani SPD, ani Svobodní & Písecký patrioti pětiprocentní volební klauzuli nakonec nepřekročili.

I v otázce povolebních dohod má lídr ANO 2011 představu jasnou. „Vítěz pravděpodobně osloví ostatní uskupení a pozve je na koaliční vyjednávání. Kdyby ale záleželo na mně, udělal bych v neděli volný den, došel bych s pejsky na chvojí, vyčistil si hlavu a teprve poté bych navázal s ostatními stranami kontakt a bavil se o koalicích. Podle mě není kam spěchat, zvlášť pokud má být první jednání zastupitelstva až 1. listopadu. Nemyslím, že by u nás v Písku měla nastat nějak hektická doba,“ míní Jiří Hořánek.

Prostředí povolebního štábu si se členy kandidátky pochvaluje. „Nálada ve štábu je dobrá, protože jsme si nepohoršili. Vypadá to, že do zastupitelstva se dostaneme, takže už jen čekáme na přípitek šampaňským. Kdybychom volby vyhráli, připíjeli bychom na vítězství, teď si budeme připíjet jako poděkování za kampaň, protože jsme měli tým úžasných lidí, kteří si to zaslouží,“ vysvětlil.