Některé týmy dorazily nedočkavě už tři čtvrtě hodiny před začátkem, takže pro ně ještě nebyla nachystaná místa. Pro všechny bylo očividně těžké skrývat nadšení. Chodbou těsně před zahájením burácely hlasy týmů. Bylo těžké je utišit. Úvodní prezentace seznámila všechny s pravidly a mohlo se okamžitě hrát.

I když se to původně kvůli jejich hlasitosti nezdálo, jakmile začaly hry ve skupinách, všichni soutěžící byli ukáznění a ještě si turnaj organizovali téměř sami. K tomu se i v rozhovoru vyjádřila vychovatelka ze Střední rybářské školy a VOŠ Vodňany: "Ti moji jsou už dospělí, takže ví, jak se chovat. Někdy mají své klukovské dny, ale vždycky si to umí vyříkat mezi sebou."

Týmy pocházely ze všech věkových skupin a pIšQworkářská zkušenost se lišila. Některé zápasy byly proto velmi rychlé. Ale nebylo nouze ani o vyrovnané zápasy, v nichž soutěžící úporně zápasili do konce časového limitu, aby nakonec zápas skončil neskrývaným štěstím výherce. Turnaj se neobešel bez objetí ani nářků.

Napětí postupem turnaje stoupalo. Nízké stoly základní školy ani nedostatek psacích potřeb neomezovaly nikoho. Všichni hráli nejlépe, jak uměli. V přestávkách mezi koly týmy vymýšlely svou strategii i nové taktiky, aby byly lépe připravené do dalších kol.

Pomalu se dohrávala skupinová kola a na výsledkové tabuli se rýsovaly výsledky. Pro některé týmy veselé, dostaly přece šanci zahrát si v play-off a postoupit na krajský turnaj. Konkrétně to byly týmy ACS, Alfa, Beta, Hej počkej^3, Heavy cargos, VTAKP, Pisqoti ze ZŠ Josefa Kajetána Tyla a jejich jmenovci Pišqwoti z píseckého Gymnázia. Ale pro jiné to bohužel znamenalo smutnou cestu domů.

Po odchodu neúspěšných týmů se chodby Základní školy Tomáše Šobra utišily tak, že i zvuk spadlého lineru se ozýval přes celou místnost. Hned v prvním kole došlo k remíze týmů Pisqoti a Hej počkej^3. Jejich zástupci v rozstřelu byli jediní v místnosti, na jejichž klání závisel osud obou týmů. Všichni ostatní spoluhráči se seskupili kolem nich.

Celý turnaj kypěl atmosférou. I post-modernisticky vyhlížející výtvarné portréty od místních žáků vypadaly, jako kdyby se zatajeným dechem sledovaly probíhající zápasy. Po skončení každého kola se ozývaly vzdechy: "měla jsem špatný den", "tak asi jedeme domů", "škoda, takové hezké bloky by se mi líbily", ale do dalších kol mohou bohužel postoupit jen ti nejlepší.

O ceny se nakonec popraly týmy Heavy cargos, ACS, Alfa a Pisqoti. Zápas mezi Heavy cargos a Pisqoty bylo už jen klání o pohár.

Prohry se tyto dva týmy nemusely bát, protože oba měly zajištěný postup do krajského turnaje. Výsledek turnaje byl znám, než hodiny odbyly první hodinu odpolední. Pan ředitel Jaroslav Volf se ujal předávání diplomů, u kterého byly všechny úsměvy roztažené od ucha k uchu. Zbylo akorát rozebrání cen a s dobrými pocity se rozutíkat domů.

Pořadí:
1. místo: Heavy Cargos (Gymnázium Písek) ve složení: Lukáš Vala (kapitán), Daniel Necuda, Kateřina Veličková, Vojtěch Štěpánek, Ondřej Barabáš
2. místo: Pišqoti (ZŠ Josefa Kajetána Tyla a MŠ Písek) ve složení: Hana Jarošová (kapitán), Dominik Brousil, Filip Janovský, Jan Marek, Jan Stuchlík
3. místo: ACS (Gymnázium Písek) ve složení: Jakub Klimeš (kapitán), Jaroslav Sedláček, Michal Maroušek, Patrik Srb, Vojtěch Pták

Informace o soutěži
Soutěž pIšQworky je mistrovstvím základních a středních škol České a Slovenské republiky v piškvorkách. Letošního jedenáctého ročníku se účastní více než 1400 týmů z 660 škol. Každou školu mohou reprezentovat maximálně čtyři pětičlenné týmy. Některé týmy musely absolvovat i školní kolo, aby mohly poměřit své síly s okolními soupeři. Výherci oblastních turnajů postupují do třetí úrovně, do turnajů krajských. Nakonec ti nejlepší ze všech krajů se přijedou 7. prosince poprat o mezinárodní titul mistra v pIšQworkách na grandfinále do Brna. Soutěž pořádá spolek Student Cyber Games, jehož členové se snaží naučit studenty hrou novým dovednostem. V první polovině roku pořádají i Prezentiádu, při nichž se studenti učí prezentačním dovednostem, práci s vizuálem prezentací, nápaditosti, ale také plynulosti projevu a práci v týmu. Soutěže se totiž účastní dvou až tříčlenné týmy.

Miroslav Hanus