Autodráha byla dlouhá 458,7 metru a na její sestavení bylo potřeba 1868 dílů, z toho 448 levých a 440 pravých zatáček. Skládalo ji sedm členů SDH Čimelice celkem devět dní. Při její stavbě odpracovali kolem 155 hodin.

„Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován 20. srpna 2011 v Čimelicích," připomněl prezident pelhřimovské Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

Jak už Písecký deník minulý týden informoval, čimeličtí hasiči se v sestavování autodráhy trumfují s nadšenci z Bludova na Šumpersku. Ti s rekordem začali v roce 2009 a vloni ho získali zpátky s autodráhou dlouhou 704,1 metru, sestavenou z 2657 dílů.

Podle hlavního čimelického organizátora, člena SDH a sběratele autodráh Václava Mrákoty je to velká výzva. „Samozřejmě, že bychom ji chtěli výrazně překonat, abychom si rekord podrželi co nejdéle. Ve sportovní hale, kde ji budeme sestavovat, máme tak velký prostor, že bychom ji mohli udělat až kilometr dlouhou, pokud budeme mít dostatek dílů. Nejtěžší ale bude sestavit ji tak, aby při rekordní délce fungovala," dodal Václav Mrákota.

Čimeličtí hasiči se proto obracejí na veřejnost s prosbou, aby je podpořila. Stačí, když někdo najde doma autodráhu po dětech, kterou už nikdo nepotřebuje, ale i takovou, která nefunguje a mohl by ji hasičům buď darovat, odprodat za odpovídající cenu nebo alespoň zapůjčit. Stačí oslovit redakci Píseckého deníku, která zájemcům zprostředkuje kontakt s Václavem Mrákotou.

Čimeličtí hasiči patří mezi více nadšenců z Písecka, kteří se se svými kuriózními rekordy zapsali do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den. „Ve všech případech se jedná o obrovské nadšení lidí, spoustu práce ve volném čase a smysl pro recesi. Každý si zaslouží velký obdiv," konstatoval Miroslav Marek.

Milevské maškary
Agentura Dobrý den na Písecku například zaregistrovala Největší počet masek v maškarním průvodu. A to při tradičním masopustu v Milevsku v roce 2011, kterého se zúčastnilo 629 obyvatel a přátel města, ale také nejstarší zastupitel v České republice Josef Pelikán, narozen 22. ledna 1923, který byl v komunálních volbách dne 22. října 2010 ve svých 87 letech zvolen do zastupitelstva obce Minice u Mirovic na Písecku. Kandidoval a byl tehdy zvolen za Sdružení nezávislých kandidátů, získal 10,25 procent hlasů a stal se členem devítičlenného zastupitelstva. Ale v České knize rekordů a rovněž tak v knize Czech Book of Records figurují i dvě historická NEJ…

Nejstarší kamenný most
Gotický kamenný most v Písku pochází z druhé poloviny 13. století, má sedm oblouků a šest pilířů, průměrná šířka mostu činí 4,5 metru a jeho délka je 111 metrů. Podle pověsti byl stavěn na suchu, neboť vodu z Otavy odvádělo po dobu stavby náhradní koryto.

První s veřejným osvětlením
Písek má prvenství mezi městy s veřejným osvětlením využívajícím elektřinu. Město Písek uvedlo 23. června 1887 do provozu první české veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu. Osvětlení bylo tvořeno 24 kusy obloukovek a 61 kusy žárovek, které byly napájeny z elektrárny v Podskalském mlýně.

Pražský hrad ze špejlí
Šikovných lidí je na Písecku spousta. „Třeba z Předonic pochází nejmladší hasič a z Protivína výrobce největší velikonoční řehtačky. Ale nejvíc snad překvapil Ladislav Novák z Myšence, který pracuje se špejlemi," dodal Miroslav Marek. Expozici Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově totiž zdobí a čest autorovi Ladislavu Novákovi, jeho Myšenci i celému Písecku dělá největší replika historického objektu slepená ze špejlí. Ladislav Novák totiž vytvořil z 10 800 špejlí přesnou repliku Pražského hradu o rozměrech 310 centimetrů krát 140 centimetrů krát 57 centimetrů.

Dílo, na kterém rekordman pracoval po dobu dvou let celkem 1550 hodin, je zmenšeninou skutečného Pražského hradu v měřítku 1:125. Na jeho vytvoření spotřeboval 115 balení lepidla Kanagon a premiérově ho představil na mezinárodním festivalu Pelhřimov – město rekordů. Pelhřimovským následně stálo za to pořídit za 90 tisíc speciální vitrínu jen na tento unikátní exponát.

Čimelické hasiče můžete podpořit

Až do 13. srpna mohou zájemci o pomoc při vytvoření rekordu nejdelší autodráhy českého výrobce přispět hasičům třeba i starými autodráhami po dětech, byť s poškozenými díly.
Ti, koho výzva oslovila, se mohou hlásit v redakci Píseckého deníku na Velkém náměstí čp. 180 v Písku nebo na číslo telefonu 602 667 619.
Pokus o překonání stávajícího rekordu bude 15. srpna.