Galerii Portyč, která je součástí Centra kultury Písek, navštívilo v loňském  roce přes 1800 milovníků výtvarného umění.

Lednová výstava energetických obrazů a mandal Jany Roselli předznamenala IV. ezoterický festival. Českobudějovická autorka maluje obrázky akrylem, akvarelem a pastelem. Mandaly, osobní mandalky a energetické obrazy mají v divákovi navodit pocit vnitřního klidu a vznikají pomocí andělské energie.

„Kdo nestihl loňskou výstavu Jany Roselli, má šanci ještě letos. Vernisáž  se uskuteční v den s magickým datem 3.3.2013," doplnila vedoucí Galerie Portyč Ivana Hejlová.

Únor patřil  výstavě strašidýlek plzeňského Kočovného muzea strašidel a pohádkových bytostí. Byla převážně určena pro děti z mateřských škol, pro které galerie  souběžně  připravila i výtvarnou soutěž o nejoriginálnější  strašidlo. Expozice obsahovala  sedm desítek  strašidel a jiných bytostí, jejichž autory byli čtyři výtvarníci.  Program zpestřili Písečtí loutkáři svým nejstrašidelnějším kabaretem plným písniček, pohádek a kouzlení.

Letní putování, to byl název výstavy připomínající   klidnou přírodu, příjemná zákoutí, místa,  která symbolizují pohodu a malebnost jižních Čech. To vše  návštěvníci nalezli  v keramických obrázcích Jitky Jarešové.

„Technika, kterou výtvarnice své obrázky tvoří,  je spojení modelování a malby. Každý obrázek tak vzniká vlastně dvakrát. Náměty čerpá v zákoutích městeček a vesnic hradů, zámků, rybníků a říček. Byla to první samostatná výstava písecké autorky," uvedla Ivana Hejlová.

Poprvé se veřejnosti představil také amatérský výtvarník Václav Majer. Jeho výstava se v Portyči konala v dubnu. Pochází z Písku, nyní žije ve Vrcovicích.
„Výtvarník se věnuje především olejomalbě, a tak můžeme vidět jeho očima na plátně motivy přírody v létě i v zimě, ulice měst, kytice  či zátiší. Malování je pro něj velikou zálibou, potřebou a dodává mu sílu do života," představila  autora  Ivana Hejlová.

Květen a červen byl ve znamení Potkávání dvou výtvarníků Dany Gregorové  a Augustina Lišky staršího. Dana Gregorová žije a tvoří v Jamném u Prahy. Svoji tvorbu nyní orientuje na mystické obrazy, ale věnuje se také textilní tvorbě, batice, malbě na textil, hedvábí a sklo a také píše poezii.

Augustin Liška starší žije a tvoří v Novém Dražejově u Strakonic.  Pokračuje v rodově tradiční výtvarné činnosti, kterou založil jeho děd Václav Souček. Je to krajinář, který maluje především pastelem a temperou.

V červenci  mohli  návštěvníci Galerie Portyč vidět výběr ze současné figurální tvorby výtvarníka Jozefa Švače. Monotématická výstava pastelů, jejímž  obsahem byl ženský akt, nesla název Woman – Akt.

„Jozef Švač pochází ze slovenského Bardějova, v Písku žije a tvoří teprve pět let. Výtvarník je členem Slovenské výtvarné unie. Samostatně vystavoval především na Slovensku. Věnuje se malbě, kresbě,  grafice a plastice," doplnila vedoucí  galerie.

Už podruhé galerie ožila  díly členů  Prácheňské umělecké besedy, spolku výtvarníků a fotografů prácheňského regionu. Dvacet vystavujících zde  v srpnu předvedlo  výběr z malby, grafiky, fotografií a plastik.

První polovinu září  galerii zaplnily krajinomalby  Felixe Irmiše.  Malíř žije v Praze a  začal se svojí  tvorbou až takřka ve čtyřiceti letech.  Pracoval v oboru neurofyziologie a psychosomatiky, kde organizoval  i semináře arteterapie,  později provozoval psychiatrickou praxi jako lékař, kterou má v malém měřítku dodnes. Maluje pastelem, akvarelem, temperou, olejem, ale převážně kvašovou technikou.

Druhá polovina září patřila výstavě fotografií Skupiny TeriFoto  Sokola Písek, na které se představili mladí fotografové z fotokroužku ZŠ J. K. Tyla Písek a fotografové z německých partnerských měst Wetzlar a Deggendorf.

V říjnu navázala skupina TeriFoto Sokola Písek výroční výstavou fotografií svých členů. Výběr obrazů nazvaný Drobné skici a pastely představil v listopadu v Galerii Portyč svoji tvorbu i výtvarník Petr „Syčák" Hilský, který výstavou oslavil padesáté narozeniny

„Petr Hilský je nejen skvělý výtvarník, ilustrátor, ale i muzikant, vášnivý hráč na kytaru, textař a zpěvák a zakladatel kapely Jam Sessžer.  Vedle grafických úprav se věnuje malbě, tvoří převážně pastelem, který kombinuje s jinými technikami," připomněla Ivana Hejlová.
Závěr roku patřil  stejně jako v předcházejících letech FOTOKLUBU Písek a snímkům jeho osmadvaceti členů.

Na bohatou výstavní sezonu se  návštěvníci mohou těšit i letos. V Galerii Portyč se  6. února  koná vernisáž výstavy fotografií  Jana Starého  s názvem Kámen a nebe s podtitulem Na konci světa v království Lo Manthang. Autor je profesionální fotograf, univerzitní profesor, překladatel a  tlumočník Václava Havla a bývalý český diplomat ve Washingtonu. Posledních dvaadvacet let strávil v USA, kde mimo jiné učil  na univerzitě ve Washingtonu. Dnes se živí fotografií a výukou umělecké fotografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy," představila vystavujícího fotografa vedoucí Galerie Portyč Ivana Hejlová.