Nový projekt má navázat na tři umělecké lavičky s artefaktem, tedy žulovou s postavou vlající ve větru odkazující na spisovatele Fráňu Šrámka, houslovou u sv. Trojice věnovanou Otakaru Ševčíkovi a nejnovější lampu se žlutým panáčkem u elektrárny, která vznikla jako pocta Františku Křižíkovi.

Vznikne turistický okruh, jehož součástí budou dvě místa určená k pořízení fotografií jako památky na návštěvu Písku. „Návštěva zahraničních měst mě přivedla na myšlenku fotopointu, který lidé sdílí na sociálních sítích. Písek nic takového zatím nemá, a tak bychom to rádi napravili," zmínil místostarosta Josef Soumar s tím, že se nejprve začala vybírat vhodná místa.

Nová lavička s uměleckým prvkem stojí na promenádě u městské elektrárny.
Písek má novou uměleckou lavičku u městské elektrárny. Jak se vám líbí?

„Osobně jsem si myslel, že nejlepší bude Svatotrojická ulice, ale ukázalo se, že to není úplně vhodné místo. Musela by se jednak přesunout lampa a jednak by v pozadí byly vidět třináctipatráky, což není ideální," doplnil místostarosta.

Jako nejlepší bod na pořízení fotografie se ukázal prostor před kavárnou Mozart, odkud je výhled přes Kamenný most na historické centrum. Druhým místem bude travnatý pás na rohu Svatotrojické ulice a parkoviště na Výstavišti. Město vypíše soutěž, ve který by měli výtvarníci navrhnout konkrétní podobu míst. Na každé z nich počítá město s částkou sto až tři sta tisíc korun. Kdy bude okruh kolem řeky včetně všech bodů s artefakty hotový, se uvidí až podle složitosti vybraných variant. V ideálním případě ještě letos.