Po několikadenním vystavení Nobelovy medaile, která byla udělena akademiku Heyrovskému, je dalším velkým lákadlem funkční orchestrion. „Určitě nejen pro mne, ale také pro mnohé z vás je tento mechanický hrací stroj spojen s rodinnými cestami na Šumavu a se zastávkami v hostinci Pod Zeleným hájem ve Zlešicích," připomněl Jan Kouba, etnograf Prácheňského muzea v Písku.
Právě ve zlešické hospodě stával orchestrion, který sem v roce 1915 přivezl hostinský Karel Kožený. Zakoupil ho u píseckého prodejce hudebních nástrojů Jana Humla, ale mechanický hrací stroj pochází z Lipska a jeho výrobcem byl Eduard Dienst.
Hostinec Pod Zeleným hájem v pošumavských Zlešicích je už léta mimo provoz, ale orchestrion zde stál až do loňského roku. „Upozornil nás na něj Marek Friedl, který původně chtěl orchestrion získat pro svoji stylovou hospodu U Báby Lišků v Semicích. Když svůj záměr nemohl realizovat, pokusili jsme se orchestrion získat pro Prácheňské muzeum," vysvětlil Jan Kouba.
To se také podařilo a muzeum má orchestrion od jeho majitelů zapůjčený na dobu pěti let. Ještě než mohl být tento hrací stroj umístěn v etnografické expozici Písecký venkov, prošel rukama Radka Janouška z Liberce, restaurátora specializovaného na hrací strojky. Podle slov restaurátora bylo zařízení ve velmi dobrém stavu a prostředí hostince mu svědčilo.
V etnografické expozici Prácheňského muzea se orchestrion poprvé rozezněl v úterý 8. března a desítky návštěvníků si poslechly melodii ze Prodané nevěsty. „Ti, kteří nestihli premiéru orchestrionu, nemusí litovat. Každou celou hodinu odbíjejí v muzeu věžní hodiny a každou půltou zahraje orchestrion. Pokud budou v expozici návštěvníci, bude to každý den nejprve v 9.30 hodin," upozornil Jiří Prášek, ředitel Prácheňského muzea.
České země mají ve výrobě orchestrionů bohatou tradici, na přelomu 19. a 20. století měly světovou úroveň.