V dubnu to vypadalo, že Písečtí svou nerozhodností přijdou o jednoho z největších zaměstnavatelů ve městě. Téměř roční váhání a odkládání rozhodnutí se však nakonec městu vyplatilo.

Firma Aisin nejen že v průmyslové zóně zůstane, ale ještě rozšíří svůj závod a navíc přispěje maximálně deseti miliony na stavbu kruhové křižovatky v průmyslové zóně. „Dalších sto tisíc korun dá na podporu sportu," pochvaloval si ve čtvrtek starosta města Ondřej Veselý (ČSSD).

Aisin dodává součástky pro automobily. Firma, která nyní zaměstnává přes tři sta lidí, uzavřela před deseti lety s městem smlouvu, že na volném pozemku dnes bude stát druhý závod. Díky tomu získala pozemek v zóně levněji. „Růst se proti plánům zpozdil kvůli ekonomické krizi. Proto žádáme o prodloužení lhůty na stavbu závodu do roku 2022," informoval město už loni v červenci za Aisin Miloš Hnízdil.

Písečtí zastupitelé ale rozhodnutí dvakrát odložili.  „Další odložení pro nás bude pokynem ke stěhování," říkal v dubnu zástupce firmy Aisin Roman Vojtěšek.

Jeho slova ředitel Aisinu Miloš Hnízdil ve čtvrtek mírnil. „I v životě máte vždy na výběr zůstat, nebo odejít, a my zůstáváme. Dopadlo to dobře nejenom pro město, ale i pro nás. Kauza navíc nastartovala budoucí spolupráci. Vedení města je otevřenější setkávat se s firmami z průmyslové zóny. Už máme dohodnutou první schůzku. Konečně po nějakých osmi devíti letech bude spolupráce na mnohem kvalitnější úrovni," pochvaloval si Miloš Hnízdil.

Aisin by měl začít stavět závod po roce 2015. Zastupitelé mu lhůtu prodloužili do roku 2022.

Aisin předpokládá, že v roce 2015 bude mít o sto padesát zaměstnanců více než dnes. „Nechceme jít nikam na východ. Rozhodně nejsme jen montovnou. Jen v oddělení inženýringu zaměstnáváme pětadvacet vysokoškoláků, ti pracují na vývoji výrobků," ohradil se ředitel závodu Miloš Hnízdil. O montovně, kterých je již v Písku hodně, mluvil při minulém jednání zastupitel Zdeněk Kulič (ODS).

Zastupitelé nakonec odsouhlasili znění smlouvy bez smluvní pokuty v případě nedodržení podmínek. „Co se bude dít, pokud nepostaví město kruhový objezd nebo Aisin jeho část nezaplatí?" ptal se zastupitel Radek Boček (ČSSD). „Máme několik právních názorů, podle kterých bychom buď peníze vysoudili nebo se domohli zrušení smlouvy a pak bychom získali zpět pozemek," byl si jist starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Aisin vyrábí v písecké průmyslové zóně součástky pro automobilový průmysl od roku 2003. V roce 2008, před vypuknutím ekonomické krize, zaměstnával 371 lidí. Počet zaměstnanců poté klesl až na 281, dnes je jich opět přes tři sta.  
„V letech 2015 až 2017 bychom chtěli začít se stavbou nového závodu," řekl zastupitelům Miloš Hnízdil.

Český závod je jednou ze sedmdesáti firem globální skupiny Aisin.

Zastupitelé nakonec souhlasili s prodloužením smlouvy bez případné smluvní pokuty.