Pětadevadesát členů Vídeňských filharmoniků dostalo po dohodě s městem Vídeň začátkem minulého týdne první dávku očkování proti covidu, píší OÖN. Jako důvod upřednostnění soubor uvedl různé koncertní závazky s povinností očkování. Jinak by jim prý hrozilo penále v milionové výši, jako například v případu velkého televizního koncertu v Miláně 12. května k 80. narozeninám Riccarda Mutiho.

Upřednostnění vyvolalo nevoli. Gerhard Ruiss ze zájmového sdružení autorů například řekl, že filharmonici mají obrovský význam, ale takový mají i mnozí jiní v jiných oblastech umění. I pro ně teoreticky platí stejné důvody k očkování mimo pořadí.

Norbert Trawöger, umělecký ředitel Brucknerova orchestru v Linci, vnímá postup s filharmoniky jako “jedinečný”; Linečtí v každém případě počkají, až na ně přijde řada.

Lezou níž a níž

Spolek pro výzkum jeskyní z Bad Mitterndorfu zaznamenal další úspěch. Andreas Glitzner, Christoph Peer a Robert Seebacher objevili ve Wildbaderské jeskyni v oblasti Hochweiß-Plankermira v Tauplitzu v jihovýchodným masivu Toten Begirge při 91hodinové průzkumné túře v hloubce 1082 metrů nové šachty a modře světélkující jezero.

Předseda spolku Robert Seebacher v OÖN vysvětluje, že jeskyni objevil a částečně prozkoumal jejich klub už v osmdesátých letech. Také specialisté z Francie se dostali až do hloubky 800 metrů a tam výzkum ukončili. “Domorodci” ale pokračovali, hlavně v zimě, kdy je při malých srážkách podzemí bezpečnější. Od vstupu ve výšce 1998 m sestoupili už první den k místu prvního bivaku v šachtě v hloubce asi 400 metrů. Druhý den se dostali 870 metrů hluboko a podruhé bivakovali.

Chtěli navázat na sestup sestavy Heidrun Andréové, Andrease Glitzera, Christopha Peera a Roberta Seebachera z roku 2019 až do hloubky 916 metrů, odkud se museli vrátit pro nedostatek lanové délky. Pokračovatelům se nyní podařilo dostat se doslova s posledním lanovým metrem k opalizujícímu jezeru, 1082 metrů hluboko od vstupu. A chtějí ještě dál… Více ZDE.

Pandemie a stavění májek

Lineckému deníku OÖN řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví, že “čistě technicky” postup vztyčování májky nespadá do zákazu pořádání akcí. Jinak je to prý ale ve smyslu zákazu ,družného spolubytí´ podle stejného paragrafu bavorského nařízení k ochraně před infekcemi. Z tohoto titulu jsou odřeknuty i slavnosti stavění májek.

Norma dále rozvádí, že “přípustnost stavění je nutné měřit podle všeobecných omezení kontaktů (tedy podle incidence) s přihlédnutím k tomu, zda je tato činnost vykonávána v rámci výkonu povolání (privátních firem), výsostných pověření (pracovníků obce) nebo v rámci dobrovolné práce ve spolku veřejného práva”. Omezení počtu osob a jejich příslušnosti k domácnosti se pak spolupráce netýká, pokud je součinnost zúčastněných při akci nutná.

Ministerstvo dodalo, že toto posouzení stavění májek platí s výhradou, že se právní stav k 1. květnu 2021 nezmění, končí OÖN.

Opařil vřící polévkou

V přesvědčení, že před ním sedí 33letý muž, který se pokoušel znásilnit jeho přítelkyni, vylil hostovi v létě 23letý čísník na hlavu hrnec vřící polévky, píší OÖN. “Kdyby poškozený nebyl okamžitě dopraven do nemocnice, byl by zemřel,” cituje list soudního znalce z jednání před zemským soudem ve Vídni.

Utrpěl popáleniny druhého a třetího stupně na celém těle. Tekutina horká 150 stupňů spálila 30 procent jeho pokožky. Zraněný musel být uveden do umělého spánku a dva týdny ležel na intenzivce. Selhávaly mu ledviny, měl dechové potíže a zánět plic. Nemocnici mohl opustit až za měsíc a půl.

Události přecházela hádka mezi obžalovaným a jeho přítelkyní, která pak přespala u poškozeného. Když se uklidnila, vrátila se k partnerovi a vyprávěla mu, že ji “ubytovatel” násilím nutil k sexu. Pár dnů poté s ní šel její přítel do čínské restaurace, kde se dívka náhle začala třást a plakat – na zahrádce lokálu seděl muž, u kterého nedávno přespala.

Rozzuřený mladík za ním vyšel, zeptal se ho na jméno a když si jeho identitu potvrdil, vylil mu na hlavu horkou polévku. “Bylo by rozumnější, kdyby mu dal dvakrát přes hubu,” prohlásil jeho obhájce. Jeho klient se ale nacházel v emočně výjimečné situaci – prý jen svatý by si v ní nevymyslel nějakou násilnou fantazii…

Soud uznal obžalovaného vinným těžkým ublížením na zdraví s trvalými následky a uložil mu dva roky odnětí svobody, s ohledem na jeho doznání a dosavadní bezúhonnost podmíněně. Musí se také podrobit tréninku odbourávání agresivity.

“Z tvrzeného pokusu o znásilnění přítelkyně obviněného nebylo alespoň z pohledu státního zastupitelství nic, šetření bylo pro nedostatek důkazů zastaveno,” uzavírá deník.

V Bavorsku budou den “blýskat”

Nadcházející středu bude v Bavorsku opět “maraton blesků”, informuje PNP. 24 hodin bude policie kontrolovat hlavně dodržování povolené rychlosti.

Od šesté hodiny ranní se bude “blýskat” také na asi 350 měřících místech v Dolním Bavorsku. V Horní Falci bude 96 stanovišť, v Horním Bavorsku včetně Mnichova přes 600. Těžiště bude podle policejního prezídia ležet na okresních silnicích. Akce je součástí celoevropského projektu "Speedmarathon". Přehled míst měření v Dolním Bavorsku slíbila PNP uvést na adrese www.pnp.de během pondělka.