V Ražicích připravil ptačí festival zoolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian. Setkání všech zájemců o svět větších či menších opeřenců se bude konat v neděli 6. října od 9 do 13 hodin na stálém stanovišti u pozorovací ornitologické věže u rybníka Řežabinec. Účastníci mají možnost získat mnoho informací jak o jednotlivých druzích, jejich životě, ohrožení a možnostech ochrany, tak o fenoménu ptačí migrace obecně.

Připravena je také oblíbená ukázka odchytu a kroužkování ptáků, zajímavé vyprávění o nich a pozorování vodních ptáků na hladině rybníka silným (60 až 70x zvětšujícím) dalekohledem. „V případě dostatečného počtu zájemců může být i procházka s ornitologem za ptáky kolem rybníka – odchod plánujeme mezi 10. a 11. hodinou. A nezapomeňte si dalekohledy vlastní,“ upozorňuje Jiří Šebestian. Pro děti budou nachystané hry a kvízy s ptačí a ekologickou tématikou.

Festival ptactva je úspěšným projektem mezinárodního sdružení na ochranu ptáků. Česká společnost ornitologická se jako národní partner přidala k pravidelnému pořádání Festivalu již v roce 1993. Během vycházek zaznamenávají ornitologové u nás i v ostatních zemích data o celkovém počtu pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorovaných druzích, vzácných druzích apod.

Prácheňské muzeum Písek