Milevská kulturní akce roku, tradiční a oblíbené maškary, se blíží. Masky se vydají na průvod městem v sobotu 9. února, a to už po 151.
Deník hovořil s jejich organizátory Karlem Procházkou, který je předsedou místního maškarního sdružení, a Vítem Kratochvílem, ředitelem domu kultury.

Jakou maskou nás letos překvapíte?

Procházka: To neřeknu, je to tajné. Nebudu si ji připravovat sám, ale objednal jsem si ji přes internet.

Jaký je zájem o půjčování kostýmů ve vaší půjčovně v ulici Čs. armády?
Kratochvíl: Zájem se s termínem maškar zvyšuje. Půjčovna je otevřena od ledna, teď tam asi moc lidí ještě nepřišlo, ale naše praxe je taková, že ještě v sobotu ráno před masopustním průvodem tam lidé přijdou a masky si na poslední chvíli půjčí.
Procházka: To jsou výjimky. Většina lidí, kteří chodí v průvodu, už má kostým připravený.  Podle mě se půjčuje oproti dřívějšku minimálně.

Proč je letošní podtitul maškar Milevské maškary tančí s Fantomem?
Kratochvíl: Loni maškary oslavily 150 let a letos slaví legendární milevská kapela Fantom čtyřicet let. Takže jsme se na jedné  akci domluvili, že by letošní maškary byly společné.

Fantom se zúčastní i průvodu, nebo bude hrát jen na večerní masopustní zábavě?

Kratochvíl: Zúčastní se i průvodu, ale jakým způsobem, to bude překvapení.

Dorazí letos i výprava z partnerského města Münchenbuchsee ze Švýcarska?

Procházka: Letos ne.

Ale vy tam na masopust pojedete.

Kratochvíl: Přesně tak. Masopust tam mají od 22. do 24. února a ve více fázích. Nejprve se v maskách obchází restaurace a místní podniky, potom je masopustní rej a samotný průvod je v neděli 24. února. Všeho se zúčastníme, odjíždíme 21. února a návrat je 25. února v brzkých ranních hodinách. Pojede nás zhruba čtyřicet.

Přijedou vás i letos podpořit masky z okolních obcí?
Kratochvíl: Samozřejmě, už tradičně většina členů milevského maškarního sdružení objíždí masopusty v okolních vesnicích a recipročně obyvatelé vesnic přijedou podpořit i náš masopust.

V čem bude letošní masopust jiný než třeba ten loňský?

Kratochvíl: Určitě díky skupině Fantom, ta bude ústředním motivem celého masopustu. My sami očekáváme, s čím přijdou lidé do ulic, masopust je živelná zábava. Je na lidech, aby se bavili tak, jak se jim líbí.

Vy jako organizátoři se scházíte každý týden a přípravy jste zahájili už v říjnu. Co je na nich  nejtěžší?

Procházka: Řekl bych, že kolikrát všechno.
Kratochvíl: Asi na nic nezapomenout. Například loni nebo předloni se nám při zabíjení Bakuse stalo, že jsme neměli prostěradlo, na kterém se malý Bakus vynoří. Samozřejmě já jsem si myslel, že prostěradlo má Karel, Karel mi říkal, abych ho vzal, ale já jsem na to zapomněl. Najednou jsme na náměstí a prostěradlo není, průvod na cestě, auto nikde nemáte, ani tam nedojedete, protože jsou silnice zavřené. Musíte tedy improvizovat. Někdo měl v autě hadr, který jsme použili.
Procházka: Něco podobného se nám stalo, když jsme překonali rekord v počtu účastníků v průvodu, ale cedule, kam bychom číslo napsali, byla v kulturáku. Tak jsem pro ni zadem musel běžet.
Kratochvíl: Organizačně nejhorší je shodnout se na podobě plakátu. Ten letošní jsme tvořili od října do začátku ledna.
Procházka: Snažím se je vylepovat.  Když pak jedu zase kolem, všude na tom je Schwarzenberg. Kdyby ho tam nalepili jednou, ale oni ho tam dávají čtyřikrát.

Na plakátech máte i seznam sponzorů. Je jich poměrně hodně. Je těžké v dnešní době najít dárce, kteří akci podpoří?
Procházka: Když někam přijdu, už vědí, co chci, ani nemusím nic říkat. Oni řeknou: „Ty už jsi tady zas, jsem ti říkal, abys už nechodil." To ale myslí ve srandě, něco dají.
Kratochvíl: Hlavních sponzorů je pořád méně. Masopust samozřejmě financujeme z více zdrojů, psali jsme o grant na Jihočeský kraj, část peněz na organizaci průvodu přidává město Milevsko  a nemalou částku vybereme v ulicích přímo od návštěvníků.

Na co byste nalákali lidi, kteří nechtějí jít za masku, ale třeba by přišli jako diváci?
Procházka: Uvidí to, co jinde neuvidí.
Kratochvíl: Myslím si, že už tím, že to bude 151. masopust. To hovoří za vše. Podle mě jsme krizovou dobu, která byla, překonali a před čtyřmi lety jsme začínali prakticky od nuly. Za sebe si myslím, že když lidé přijdou jednou, akci si oblíbí a tradičně – alespoň v to doufám – budou  masopust navštěvovat. Je to milevská kulturní akce číslo jedna, nic dalšího v okolí  není. Pokud mohu mluvit za město, akce má prioritu.