Expozice připomene návštěvníkům historii dnes již zaniklého sladovnictví, představí zrenovované původní zařízení, díky němuž je objekt unikátní technickou památkou. V rámci rekonstrukce objektu bude třeba vybudovat schodiště, výtah i bezbariérové přístupy.
„Na předložení žádosti nebylo moc času, v podstatě necelé tři měsíce, rozhodli jsme se proto pro projekt, se kterým se počítá vlastně už od samého začátku rekonstrukce Sladovny a má i vydané pravomocné stavební rozhodnutí. Navíc je původní sladovna vhodně umístěna, nachází se mezi opraveným a neopraveným křídlem a je možno ji funkčně propojit se zamýšleným Domem přírody," říká místostarosta Josef Knot. O zamýšleném domu přírody, který vyvolal rozporuplné reakce vedení města i Sladovny, ale podle starosty radní nejednali ani nerozhodovali. „Schválili jsme žádost o peníze výlučně na expozici sladovnictví. Půjde o rekonstrukci středové části Sladovny, jejích technologií a zajištění průstupu mezi nádvořím a řekou. K domu přírody jsme se nijak nevyjadřovali," konstatoval starosta.
Odhadované náklady na tento projekt dosahují pětadvaceti milionů korun, přičemž maximální výše dotace činí patnáct milionů korun. „Zda jsme s naší žádostí uspěli, bychom se měli dozvědět v říjnu. O finančním krytí projektu bude rozhodovat květnové zastupitelstvo," doplnil Josef Knot.
Dům přírody, jak zní název expozice, s níž přišel vlastník krokodýlí zoo v Protivíně Miroslav Procházka, by nabídl padesát velkých koster, několik set lebek, fotografie a živá zvířata. Sbírka Procházkovy Nadace Tomistoma zahrnuje několik tisíc položek, začíná bezobratlými a končí velkými savci.