V posledních měsících byla sklepní expozice muzea uzavřená. Procházela kompletní obnovou. „V loňském roce začaly být ryby víc nemocné, a tak jsme usoudili, že to bude chtít zásadnější renovaci. Pořídili jsme lepší filtraci a další věci," vysvětlil ředitel muzea Jiří Prášek. Znovuotevření se konalo ve čtvrtek 18. května při příležitosti Mezinárodního dne muzeí.

Muzeum si ve čtvrtek zároveň připomnělo, že před třiceti lety byly otevřeny nové stálé expozice. Především za ně získalo Prácheňské muzeum o tři roky později zvláštní ocenění Evropské muzeum roku od Rady Evropy.

Expozice Ryby a rybářství se poprvé otevírala už začátkem 80. let. Je tedy nejstarší stálou výstavou trvající dodnes. Přerušena byla už jednou, a to v roce 1985 rozsáhlou rekonstrukcí muzea. Veřejnosti se znovu otevřela na počátku 90. let a od té doby fungovala až dosud.

Za vybudováním expozice živých ryb stojí Karel Pecl, emeritní zoolog Prácheňského muzea. Jak při čtvrtečním setkání s úsměvem připomněl, otevírá ji už potřetí.

Oblíbená zastávka především rodin s dětmi je nyní ještě zajímavější. Vedle původních druhů jich nyní muzeum nabídne zhruba dvojnásobek. K vidění je nově například úhoř říční, candát obecný, mník jednovousý či parma říční.

Prácheňské muzeum včetně výstavy ryb je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin.