Lauráty představuje výstava, která byla ve čtvrtek (6.12.) otevřena v Divadle F. Šrámka v Písku. „Výstava je o to významnější, že Sacharovova cena letos slaví 30. výročí od svého prvního udělení v roce 1988 jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi. Díky výstavě, která se každoročně pořádá v tomto předvánočním období, bychom chtěli dostat Sacharovovu cenu za svobodu myšlení do povědomí více lidí,“ řekl kurátor výstavy Tomáš Melč.

Ilustrační foto
Moderní výuka se systémem SEIWIN v oboru lesnictví

Vedoucí informační kanceláře EP v ČR Jiří Kubíček potom účastníkům vernisáže připomněl některé z minulých nositelů, mezi kterými je také československý politik Alexander Dubček. Loni cena byla udělena Venezuelské demokratické opozici. Letos cenu obdrží ukrajinský režisér a odpůrce ruské anexe Krymu Oleh Sencov. Mimo jiné se domáhá osvobození sedmi desítek Ukrajinců protiprávně zatčených a odsouzených ruskými úřady. Slavnostní předání Sacharovovy ceny se uskuteční v EP ve Štrasburgu 12. prosince. Převezmou ji příbuzní, protože Oleh Sencov je v ruském vězení, kam byl poslán vojenským soudem na dvacet let za údajný terorismu a obchodování se zbraněmi. „Velice mě těší, že Sacharovovu cenu obdrží právě Oleh Sencov, který se díky své odvaze i odhodlání riskovat život stal symbolem boje za propuštění politických vězňů v Rusku i po celém světě,“ řekl na vernisáži 1. náměstek jihočeské hejtmanky Josef Knot.

Křest knihy a autogramiáda autora
Křest nové knihy Ladislava Berana

Účastníci vernisáže výstavy, která je v píseckém divadle otevřena do 11. prosince, se shodli, že je nutné neustále připomínat nutnost boje za lidská práva a osvobození politických vězňů a také slova Andreje Sacharova: Národ bez historické paměti je odsouzen k degradaci. „My, Češi, historickou paměť máme. I díky ní jsme se dokázali vypořádat s naším nelehkým národním osudem a umožnili tak, aby i následující generace mohly žít ve svobodné české zemi,“ zdůraznil Josef Knot.