Úspora. To je hlavní důvod, proč v Chyškách chtějí změnit vytápění základní školy. Současný systém s elektrickými přímotopy by tak brzy měl být minulostí. Ve škole by měly fungovat teplovodní kotelny s kotly na tuhá paliva – hnědé uhlí. Nyní obec čeká na zpracování projektové dokumentace.

Změnit způsob vytápění, jak vysvětlil zastupitel Vladimír Hejna, doporučuje nejen energetický audit z roku 2008, ale také nová studie, která z něho vychází. „Píše se tam, že současné vytápění bude pro obec finančně neúnosné," upozornil zastupitel, který je v oblasti odborníkem. Doplnil, že studie nevycházela ze spotřeby energie, ale z tepelných ztrát. „Počítají se, když je venku minus patnáct stupňů Celsia, což moc dní není. Ale pokud by takové ztráty byly a bylo spotřebováno 232 780 kWh, tak bychom za elektrickou energii na vytápění školy dali skoro 850 tisíc korun. Pokud by se topilo uhlím, cena energie by byla 275 tisíc korun," porovnal.

Zastupitelé se shodli na změně způsobu vytápění. Budoucí ředitelka školy Monika Bardová ji také považuje za pozitivní. „Vytápění elektřinou je velmi drahé. Od obce na to dostáváme 600 tisíc korun ročně. Snažíme se šetřit, ale někdy částka nestačí. Vytápění vyjde až na 650 tisíc korun ročně," upozornila Monika Bardová.

Současný způsob vytápění ve škole funguje od roku 1995. Instalace nových kotlů a dalších věcí by podle studie stála 3,14 milionu korun, ale její zpracovatel se domnívá, že cena bude o třetinu až čtvrtinu nižší.

V místní školce topí uhlím. Podle informací ředitelky Jany Bardové ho spotřebují za 130 tisíc korun ročně.