Příprava stavebních parcel, kterou v případě elektrického připojení komplikovaly majetkoprávní vztahy, už Zbelítovské brzdit nebude.

„E.ON se už domluvil se všemi vlastníky, aby po jejich pozemcích mohly vést kabely,"  vysvětlila starostka Markéta Honzíková.

Jak dodala, obec se společností uzavřela  smlouvu o smlouvě budoucí na prodej pozemku, kde bude stát transformátor.

„Trasu vysokého napětí jsme několikrát změnili, protože s tím nesouhlasili majitelé nemovitostí," připomněl problémy mluvčí firmy E.ON Vladimír Vácha.

V příštím roce by se mělo uskutečnit elektrické připojení. „Pak můžeme začít s pracemi my," uvedla starostka a upozornila na to, že na to čekali čtyři roky.  Díky příslibu E.ONu o připojení může obec žádat o evropské peníze na zasíťování a na výstavbu komunikace.

„Realizace by byla příští rok, takže by to bylo ideální," poznamenala Markéta Honzíková. V lokalitě směrem na Milevsko vznikne šest parcel. „Zatím jsme to nijak nemedializovali, ale už se u nás informovaly dvě rodiny z Milevska. Říkaly, že klidně počkají do příštího roku," uvedla starostka, podle které je výhodou obce, že leží kousek od Milevska, je tu školka i dobře fungující obchod.

Starostka by si představovala, kdyby parcely prodávali podle systému, který například určili v Kovářově – pokud lidé postaví dům do určité doby, měli by slevu. Kovářovští mají schválenou dotovanou cenu  tři sta  korun a nedotovanou pět set za čtvereční metr.

„Budeme rádi, když sem přivedeme nové obyvatele, nechceme zbytečně hnát cenu nahoru," zdůraznila.