Iniciátorem výstavy byl Zdeněk Klásek z Milevska, který už mnoho let dýmku kouří a také je sbírá a je členem klubu dýmka.net – svého zaměření největšího u nás. Prezident sdružení Jakub Rolčík poznamenal, že si nejprve mysleli, že připravit výstavu je dobrým nápadem. „Poté se nám to rozleželo v hlavě a zjistili jsme, že je to špatný nápad, že nám to sebere hodně času. Nicméně jsme to přehodnotili a nápad se ukázal jako dobrý," vzpomínal s úsměvem Jakub Rolčík a dodal, že oslovili členy klubu s žádostí o zapojení se do výstavy. Ovšem nabídnutých věcí bylo tolik, že by se do muzea nevešly. Na řadu tak přišlo vyřazování. „Jednoduché to nebylo. To, jak se nám to povedlo, můžete koneckonců posoudit sami," dodal k návštěvníkům.

Páteční vernisáž výstavy využil Zdeněk Klásek k předání symbolického šeku v hodnotě 28 639 korun Janu Dudlíčkovi, řediteli Domova sv. Anežky z Týna nad Vltavou. „Náš klub léta spolupracuje a podporuje Domov sv. Anežky, jde o chráněné dílny. Na našich srazech pro něj děláme aukce. Výrobci mi nosí dýmky a dělám aukce i na Aukru. Když nastřádám peníze, tak je předám," popsal pomoc Zdeněk Klásek, který si pro předání šeku nevybral páteční vernisáž náhodou. Zúčastnila se jí i řada členů klubu.

Ředitel domova Jan Dudlíček byl z daru potěšen. „Spolupráce s klubem dýmkařů je už letitá a zřejmě nejlepší je pomoc od lidí, kteří peníze shromáždí přímo potřebným, odpadá tak cesta mezi těmi, kdo dává a kdo přijímá. Zároveň bych vás rád všechny pozval do našeho zařízení, za několik týdnů budeme otevírat nové chráněné dílny. Rozšířili jsme zpracování ovčí vlny a dalších věcí," řekl ředitel zařízení a na závěr pronesl přání. „Kouření v poslední době zažívá velký útlum, ale doufejme, že dýmkařství ve stylu indiánů a dýmky míru přetrvá ještě několik set let ," doplnil. 

Na výstavě, která je otevřena do 8. listopadu, je k vidění na pět set dýmek – kukuřičné, ze dřeva, z králičích kostí, indiánské dýmky nebo donských kozáků. To hlavní ale představuje česká výroba. Historie dýmkařství u nás sahá do 17. století, v Evropě do 15. století.
Ředitel Milevského muzea Vladimír Šindelář podotkl, že tehdy dýmky nesloužily k požívání tabáku, ale šlo o jednoduché trubičky, které vedly do hliněného kalíšku, kde se nepálil tabák, ale kouřily se léčivé a vonné byliny. Doplnil, že teprve na počátku 16. století při expanzi do Ameriky se do Evropy začal dostávat kvalitnější tabák, nejprve do Španělska a v polovině století i do celé Evropy.