VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dva zdroje pitné vody pro Písek

Písek – Město je zásobováno pitnou vodou ze dvou zdrojů, 80 procent ji bere z vlastní úpravny a maximálně 20 procent z Římova.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Ještě před podepsáním koncesní smlouvy s provozovatelem vodohospodářského majetku města společností ČEVAK byl podíl římovské vody 40 procent. Písek patří mezi několik málo měst v ČR, která mají k dispozici dva plnohodnotné zdroje pitné vody.

Úpravna vody je na hranici životnosti, po první rekonstrukci byla uvedena do provozu v roce 1968 a není vyloučená havárie. Město připravuje její celkovou rekonstrukci a přemístění vedle nového vodojemu na Hradišti. „Ke změně umístění dochází kvůli efektivnějšímu provozu. Využije se gravitačního nátoku do vodojemů na území města a nebude tak nutné vynakládat velké finanční prostředky na čerpání," vysvětlil Josef Knot (TOP 09), místostarosta Písku.
S ohledem na koncesní smlouvu nemůže město žádat o dotace, a tak investice ve výši kolem 150 milionů korun bez DPH bude hrazena z nájemného, které město inkasuje od ČEVAKu. Ročně je to 55 milionů korun.

Výběrové řízení na dodavatele stavby zatím vypsáno nebylo. „V současné době probíhá územní řízení a následně společnost EKOEKO zpracuje dokumentaci pro stavební řízení a dokumentace pro provedení stavby. Ta slouží jako podklad pro výběrové řízení na dodavatele," informoval Petr Matoušek z odboru investic a rozvoje Městského úřadu Písek.

Historie
Původní zařízení na úpravu vody z roku 1836 bylo společně s elektrárnou umístěné v Podskalském mlýně, to však nevyhovovalo. Písečtí zvolili radikální řešení. Nechali postavit 
a 1. listopadu 1900 otevřeli novou úpravnu vody, odkud se voda čerpala do vodojemu na Hradišti.
Zdroj: Písecké XX. století 

Nová moderní úpravna vody by měla být dokončena ve druhé polovině roku 2018. Pokud ovšem nedojde k nepředvídanému zdržení například ve výběrovém řízení na dodavatele.

Nová úpravna, která bude stát vedle hradišťského vodojemu, bude i nadále upravovat povrchovou vodu z řeky Otavy prostřednictvím současného odběrného objektu, s jehož rekonstrukcí se rovněž počítá.

Zařízení na úpravu vody už skutečně dosluhuje. „Je zde hodně zastaralá technologie z druhé poloviny sedmdesátých let a zrezivělé potrubí. Proces úpravy vody bude oproti současnému stavu rozšířen o další stupeň – o filtraci aktivním uhlím," uvedl písecký místostarosta Josef Knot (TOP 09).

I do budoucna zůstane zachován současný způsob hygienizace vody plynným chlorem. Chlorovna bude při rekonstrukci vybavena provozně bezpečným a přesným dávkovacím zařízením. Chlorace bude používána v případě, že bude odstaven třetí stupeň, což je filtrace aktivním uhlím.

Zachování druhého zdroje pitné vody pro Písek pokládá za nutné naprostá většina zastupitelů napříč politickým spektrem. „Pokud by došlo k havárii na úpravně, město tak přijde o svůj zdroj vody a bude odkázáno pouze na dodávku vody z Římova, a to nemůžeme v žádném případě připustit," řekl Karel Vodička (KSČM) a pokračoval: „Úpravna vody na kopci na Hradišti v lese určeném na rekreaci a sport se po rekonstrukci rozšíří a zvětší se celá stavba. Bude nutno také rozšířit komunikaci, po níž se bude úpravna zásobovat."

Zatímco o stavbě nové úpravny vody je rozhodnuto, dosud není jasná budoucnost současného starého zařízení. „Projekt na novou úpravnu se začal připravovat ještě za místostarosty Vojtěcha Bubníka a já jsem jej podporoval, takže jej logicky podporuji i nyní. Jeho realizací se nám navíc uvolní strategický pozemek u řeky. Pevně věřím, že na něm časem vybudujeme tolik chybějící kemp, který do města přitáhne více turistů hledajících tento typ ubytování, jako jsou vodáci, lezci, cykloturisté nebo karavanisté," myslí si zastupitel za ČSSD Ondřej Veselý.

Zastupitel Karel Vodička navrhuje, aby historické zařízení staré úpravny bylo zachováno. Část písecké veřejnosti je pro vybudování příměstského kempu. „Je stále dost lidí, kteří před pohodlím hotelového pokoje dají přednost stanu a opékání vuřtů nad plamenem," říká svůj názor Písečák Robert Smola.
Poslední slovo k využití staré úpravny budou mít zastupitelé.

Stavba nové úpravny vody na Hradišti se výrazně dotkne umělého lyžařského svahu. Lyžařský areál je vybaven speciálním umělým povrchem, který umožňuje lyžování v období, kdy není přírodní sníh. Slouží jako tréninkový svah pro lyžařský oddíl a také pro veřejnost. Na severním svahu Hradišťského kopce je vlek.

Svah však i bez tohoto zásahu stavbařů potřebuje rozsáhlou obnovu. Současně se tedy připravuje projekt na jeho případnou rekonstrukci. „Ta by v případě realizace představovala investiční náklad do 40 milionů korun. V této částce je především zahrnuté prodloužení sjezdovky na 230 metrů včetně večerního osvětlení a dále nový vlek a rozšíření o samostatný dětský výukový svah,"přibližuje plány Píseckých místostarosta Josef Knot.

   První vodárna
V úplně první písecké úpravně z roku 1900 se voda z Otavy postupně dostávala do dvou usazovacích komor. Když se usadil kal, voda dvěma plovacími trubkami odtekla na čtyři filtry, z nichž každý měl 220 metrů filtrační plochy. Spodní vrstvu tvořily křemenné valouny, pak následoval štěrk a metrová vrstva jemného písku. Z filtrů tekla voda do nádržky a pak ji čerpací stroj tlačil do vodojemu na Hradišťském vrchu do výše 72 metrů nad vodárnou. Vodojem byl kvůli čištění rozdělen na dvě části a celkově se tam vešlo 600 kubíků vody. Odtud se tekutina rozváděla samospádem potrubím do města. Celková délka potrubí Písku byla téměř čtrnáct kilometrů. Ve městě bylo 119 hydrantů.
Zdroj: Jiří Prášek: Písecké XX. století 

Autor: Libuše Kolářová

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Knížka o píseckých historických domech

Křest další knížky o historických domech

Písek, nábřeží řeky Otavy. Ilustrační foto

Písek zvažuje stavbu nového bazénu za více než čtvrt miliardy

Noc divadel přilákala děti i dospěllé

Písek – Pohádkou v podání divadla HELEMESE začal v sobotu 18. listopadu program Noci divadel.

Jihočeši vzpomínali na 17. listopad

Jižní Čechy - Někteří z nich se bojí, že se začíná zapomínat. A co Mezinárodní den studenstva znamená pro ty, kteří ho nezažili?

Studenti zemědělky v „Globální vesnici“

Písek - V první polovině listopadu se vybraní žáci Střední zemědělské školy Písek zúčastnili tradičního týdenního česko-německého pobytu ve Waldmünchenu v rámci programu „Globales Dorf“.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Nabízíme vám tipy, jak vyplnit volný čas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT