Putim
V Putimi, vesnici asi nejvíce zasažené velkou vodou, v zimě dotáhli vyčištění náhonu řeky Blanice. „Vybagrovali jsme dvanáct tisíc kubíků bahna. Pokud by však přišla stejná voda, jako v roce 2013, pravděpodobně by to bylo to samé jako tehdy," poznamenal starosta Putimi Petr Matouš.
Povodeň zasáhla asi třicet nemovitostí mezi mosty
a v přilehlé části. Starosta také připomněl, jak před dvěma lety zafungovala nejen policie či hasiči, jejichž práci podle jeho slov nebylo co vytknout, ale vůbec solidarita a chuť pomoct mezi lidmi. „Dostávalo se nám podpory z celé republiky, i díky tomu se podařilo snad v rekordním čase napravit to nejhorší. Říká se, že v nouzi poznáš přítele. Jsem rád, že jich máme tolik," doplnil Petr Matouš.
Písek
Největších protipovodňových úprav se obyvatelé města dočkali po ničivých povodních v roce 2002. Potom už zůstala jen dvě bolavá místa, kde může velká voda škodit. Po povodni před dvěma lety se zatím nic nerealizovalo, ale konkrétní opatření jsou připravená. „Dlouhodobě škodí Mehelnický potok zejména v Ostrovní a Hradišťské ulici. Potok je však ve správě Povodí Vltavy. Starostka Eva Vanžurová již poslala dopis na generální ředitelství Povodí Vltavy, aby začalo intenzivně řešit situaci zejména v dolní části Mehelnického potoka. Zatím nemáme odpověď, od zaslání dopisu však uplynula krátká doba," vysvětlil Miloslav Šatra, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Písku.
Rozvodněný Mehelnický potok před dvěma lety nejvíce postihl zahradnictví v Ostrovní ulici, zahradu městských služeb a soukromé zahradnictví v dolní části Hradišťské ulice. Rodina Tumpachových hospodaří u soutoku Mehelnického potoka a řeky Otavy už po několik generací. „Ani nemáme po jaru lidem co nabídnout. Velká voda zničila zejména sadbu zeleniny a květin," řekla před dvěma lety Hana Tumpachová.
Situace ve vodohospodářských poměrech v této lokalitě se může ještě změnit v souvislosti s připravovanou výstavbou Obchodní galerie Otava.
Sídliště Portyč při velké vodě ohrožuje potok Jiher, kde chce město odstranit nebezpečí záplav z tohoto vodního toku pro obyvatele sídliště Portyč. Komise životního prostředí již doporučila, aby město požádalo o dotaci. „Počítá se s vybudováním protipovodňových stěn od Nového mostu k lávce a dále až k Majerovu mlýnu. Nešlo by však o zábrany, jaké jsou u Kamenného mostu a v Čechově ulici, využijeme novou technologii. Stěna by měla být vysoká maximálně osmdesát až sto centimetrů," uvedl Miloslav Šatra.
Do budoucna by měla být vybudována také speciální klapka, která zabrání vzdouvání vody z Otavy a v plánu je úprava tlakových poměrů.
Božetice
V Božeticích pracují na protipovodňových opatřeních. Jedná se o obnovu mlýnské stoky, která měří 3,6 kilometru a která prochází obcí paralelně s říčkou Smutná. Po několika neúspěšných žádostech letos zavládla v Božeticích spokojenost. Dotaci na její obnovu dostanou.
Nová protipovodňová opatření vítají i fotbalisté, kteří mají areál u říčky Smutná. Při povodních před dvěma lety měli hřiště pod vodou. „Pro nás budou pozitivní v tom případě, že už se to nebude opakovat," reaguje na novinky předseda fotbalistů TJ Božetice Zbyněk Vácha.
Doufá, že práce neohrozí novou sezonu, ve které budou Božetice hrát opět krajskou I.B třídu, do které postoupili z okresního přeboru. „Technika bude jezdit po části trávníku, protože jiná příjezdová cesta není možná. Snad se vše stihne do zahájení podzimní části sezony, byl by to pro nás problém po sportovní stránce," narážel předseda oddílu na to, že by pochopitelně rádi hráli domácí zápasy na svém stadionu.
Starosta Jaroslav Kofroň doplnil, že díky obnově mlýnské stoky, která je zanesená a zarostlá, by se rychleji měla odvádět voda z obce. „Ale když přijde extrémní povodeň, jako byla třeba v roce 2002 nebo 2013, ani tohle nepomůže," upozorňuje starosta.
Po povodních v roce 2013 je třeba v Božeticích opravit místní komunikace. I s tím pomůže dotace.
Mirovice
V roce 2013 měli kvůli povodním znečištěné zdroje pitné vody v Miroticích a Mirovicích. Téměř měsíc byli lidé odkázáni na pitnou vodu z cisteren nebo na kupovanou balenou vodu. Pro Mirotické to byl důvod pro loňské napojení na dálkový vodovod z Římova. V Mirovicích také podle starosty Zdeňka Bárty čekali na napojení na dálkový vodovod, ale protože se stále nic nedělo, zažádali o dotace na protipovodňová opatření a vloni v prosinci získali dvanáct milionů korun od Ministerstva zemědělství na kanalizační sběrač a zásobník pitné vody.
„V současné době už máme vybudovaný vodojem, kde by měla zásoba vlastní vody vydržet týden až deset dní, a bude se tam v následujících dnech dělat technologie. Polovina kanalizace je už vyměněná," uvedl Zdeněk Bárta. Vše pokračuje podle harmonogramu.
Práce by měly být dokončené do 31. října.