Na vybudování místa pro přecházení, které umožní snazší překonání silnice na návsi a které je podle policie nutné vybudovat, půjde z obecního rozpočtu 120 tisíc korun. Jednoznačné rozhodnutí zastupitelů to ale nebylo. Pro to, aby obec na výstavbu místa pro přecházení přispěla, bylo deset zastupitelů, pro částku 120 tisíc korun osm, tedy nejnižší nutný počet pro schválení.

S poskytnutím peněz nesouhlasil například místostarosta Václav Calta. „Nemáme na to, obci, zaplať to. To je špatně," komentoval.
Jan Pich, jednatel spolku Naše Chyšecko, jenž na úpravu návsi získal dotace, reagoval, že jsou nezisková organizace, nikoliv příspěvková. „Není to tak, že bychom čekali, jestli nám obec peníze dá, nebo ne. Žádáme o mnoho grantů, o sedm nebo osm," řekl Jan Pich.

Starosta Miroslav Maksa spolku vyjádřil podporu. Ocenil hlavně aktivitu obyvatel. „Spousta lidí vložila do úpravy návsi vlastní iniciativu a práci. Pokud řekneme, že to zůstane ve stavu, jaký je, už tam nedostaneme nikoho," reagoval starosta na to, že obyvatelé si náves proměnili při brigádách, které měly hojnou účast. Další práce ještě budou nutné.

Snahu lidí kvitovala i Stanislava Hejnová. „Jsem pro to, aby se podporovaly všechny osady, to je jasné. Ale myslím si, že lidé z okolních osad by si měli brát Chyšky za své, je to středisková obec. Když to tady bude hezké, je to vizitka nás všech. Když lidé přišli s takovým nadšením, měli bychom je podpořit," řekla.

Jan Málek stejně jako místostarosta nesouhlasil s uvolněním peněz. „Žehlíme něčí průšvihy," zdůraznil zastupitel.

Zato radní Milan Chochole hlasoval pro. „I přes trable, které s tím jsou spokojené, byl bych rád, aby obec do toho něco ještě vložila. Aby akce nebyla nedokončená. Nejcennější na tom je, že se do ní zapojilo mnoho lidí. I přes všechny výtky, které jsou asi relevantní, jsem pro poskytnutí peněz," řekl Milan Chochole.

Oba zastupitelé reagovali na to, že si obyvatelé navrhli vstup do farské zahrady v podobě schodiště. Projektant ho do plánu zařadil, ale s místem pro přecházení nepočítal. Dopravní inspektorát ale trvá na tom, že tam místo pro přecházení musí být.

Znamená to tedy velké výdaje navíc, které původně nebyly v plánu a které obyvatele překvapily. Podle starosty je to pro ně jakési ponaučení „Až si vymyslí další místo pro přecházení, aby počítali s tím, že nic není zadarmo," podotkl.

A kolik vše stálo? Nový projekt vyšel na 21 tisíc korun, vyměření stálo šest tisíc, správní poplatky tři tisíce a stavební povolení 30 tisíc korun. „Tedy skoro 60 tisíc korun a to jsme ani nehrábli do země," upozornil Jan Pich.

Samotná výstavba, která zahrnuje dlažbu, obrubníky či bezpečnostní zónu pro slepce, bude stát téměř sto tisíc korun. Další finance představuje dopravní značení.

Místo pro přecházení vznikne i na pozemku obce. Zastupitelé si dali závazek, že po dokončení místa pro přecházení bude stavba převedena do jejího majetku. To, co je na silnici, pak dostane Jihočeský kraj.

Naše Chyšecko, které vzniklo v roce 2013, už získalo od obce 350 tisíc korun. Největším počinem spolku byl projekt úpravy návsi, kde chybí ještě instalovat lavičky či prvky pro dětské hřiště. Naše Chyšecko se věnuje také pořádání kulturních akcí, jako jsou výstavy, tvořivé dílny či letní kino.

Naše Chyšecko

Zkvalitnit prostředí obce, obohatit společenský a kulturní život v obci a plánuje angažovat se v oblasti ekologie a pořádat besedy a vzdělávací akce, to je cíl spolku Naše Chyšecko. Jeho největším počinem zatím byla úprava chyšecké návsi.
Obyvatelé si sami navrhli, jak si představují novou podobu návsi, a také práce uskutečnili. Do návsi bylo doposud investováno včetně dobrovolnické práce více než milion korun.

Více na www.nasechysecko.cz