„Proč se neustále oddaluje stavba dálnic? U nás je to konkrétně spojnice Praha – České Budějovice," ptal se pracovník firmy Martin Barda.

Podle Miloše Zemana stavbu nebrzdí ani nedostatek peněz, ani projekty. „Kupodivu, to se stává málokdy, peníze na to jsou," poznamenal prezident Miloš Zeman.

To, co práce oddaluje, je podle něj výkup pozemků. „Jak víte z případu paní Havránkové na D11, když si jedna statkářka postaví hlavu, tak současná legislativa téměř znemožňuje, abyste ji pozemky vyvlastnili, byť za cenu v místě obvyklou," řekl prezident. Podobná situace nastala i v tomto případě. „Někteří lidé si postavili hlavu a nechtějí pozemky  prodat, nebo je chtějí  prodat alá paní Havránková za vyděračskou cenu," dodal Miloš Zeman.

Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola, který se návštěvy ve firmě také zúčastnil, řekl, že je velmi rád, že v Miloši Zemanovi mají Jihočeši velkého zastánce dostavby páteřních infrastrukturních akcí. „Chystá  se D3 , ale i R4.  Přál bych si, aby nová vláda, která to koneckonců má ve svém programovém prohlášení, na své sliby nezapomněla," řekl Jiří Zimola.

Miloš Zeman reagoval, že když jede do Českých Budějovic, cestuje přes Tábor nebo Písek. „Vždycky, když jedu přes Tábor, říkám si, to je strašné, příště pojedu přes Písek. Když jedu přes Písek, říkám si, to je strašné, příště pojedu přes Tábor," podotkl  prezident.

Druhý dotaz, který Miloš Zeman a hejtman zodpovídali, se věnoval učňovskému školství. Vznesl ho Roman Bolek. „Všichni dobře víme,  že se nedostává v jednotlivých oborech mladých studujících. Trápí to spoustu firem. Lidé ve fabrikách stárnou a mladí kvalifikovaní zaměstnanci nejsou. Naše firma se potýká s částečným nezájmem o obory. A to navzdory tomu, že máme   v tomto velkou tradici a kvalitní zázemí. Učební obory se tu vyučují od první poloviny padesátých let 20. století," popsal situaci Roman Bolek.

Jiří Zimola připomněl, že přistoupili k přijímacím zkouškám. „Protože máme pocit, že mnohdy rodiče nutí děti na školy, které z nich pak úspěšně vychovávají budoucí nezaměstnané. A to my nechceme. Myslíme si, že české řemeslo má zlaté dno. Pomáháme mu tak, že se některé obory snažíme finančně podporovat," řekl Jiří Zimola.

Podle Miloše Zemana je hlavní problém v podceňování nejen strojírenství a příbuzných oborů, ale učňovského školství obecně. „Teď vyšla zajímavá statistika, která informovala, že platy právníků klesají v průměru až o deset tisíc korun měsíčně a naopak platy strojních inženýrů v průměru o deset tisíc korun měsíčně narůstají. Ale proč jsme udělali takovou chybu, že jsme nechali vystudovat tisíce právníků, tisíce ekonomů, které dneska nikdo nepotřebuje a kteří končí na úřadech práce? Proč jsme více nepodporovali technické vzdělání, kde zaměstnavatelé často říkají, a vy jste to sám potvrdil, špatně sháníme kvalifikované lidi?" poznamenal v odpovědi Miloš Zeman, který například připomněl, že automobilka v Mladé Boleslavi si zřídila vlastní vysokou školu. „Tam si vychovává profesionály, kteří pak většinou ve fabrice zůstanou," řekl.

Pro podporu učňovského školství jsou podle něj důležitá  třeba podniková stipendia.

Po debatě s lidmi Miloš Zeman uvedl  do chodu nové univerzální obrábějící centrum za 40 milionů korun a svoji návštěvu v Milevsku zakončil tiskovou konferencí.