Družina 1. ZŠ T. G. Masaryka Milevsko sice funguje, ale v náhradních prostorech. Do nich děti odsunuly problémy s krovem družiny. Přišlo se na ně před zateplováním objektu. Zatímco práce na zateplování školní jídelny, které začaly o prázdninách, budou brzy hotové, družina si na nový vzhled bude muset počkat.

Pro školu to představuje komplikaci i z provozních důvodů. „Školní družinu jsme museli provizorně přemístit do kmenových tříd," vysvětluje ředitel školy Martin Hrych.

Ve škole mají tři oddělení družiny, prvňáci jsou ve své třídě, druháci také a žáci třetí až páté třídy využívají společenskou místnost. „Samozřejmě není možné, aby tam děti měly všechny pomůcky a hračky, které používaly v družině," dodal ředitel.

Starosta Zdeněk Herout řekl, že krov střechy je ve velmi špatném stavu a zateplení by nemusel vydržet. Střechu zkontroloval i statik, který to potvrdil. „Záchrana by stála 1,3 milionu korun. To nám přišlo hodně. Nechali jsme udělat další řešení, které by stálo ještě o půl milionu korun více," upozornil starosta Zdeněk Herout.

Druhý návrh, který podle slov starosty spočíval v položení krovu na krov, radní zamítli a doporučují krov za 1,3 milionu korun.

Rekonstrukcí se budou ještě zabývat zastupitelé, jejichž souhlas s rozpočtovou změnou je nutný, aby město mohlo práce uskutečnit. „Předtím musíme zpracovat kompletní projektovou dokumentaci na obnovu krovu a vypsat výběrové řízení," doplnil starosta s tím, že hotovo by mělo být do konce roku.

Problém podle starosty nastal v době, kdy se družina stavěla a kdy nebyl krov kvalitně udělán.

Ředitel školy Martin Hrych i místostarosta Martin Třeštík ubezpečují, že kvůli opravě krovu nehrozí, že by Milevsko přišlo o dotaci, kterou na zateplení obou budov získalo. „Není problém si vyjednat s poskytovatelem dotace prodloužení. Časový problém tam není," poznamenal Martin Třeštík k dotaci.
Podobně hovoří i Martin Hrych. „O dotaci přijít nemůžeme. Musíme nadefinovat termín dokončení tak, aby to bylo v pořádku," dodal k úkolům Martin Hrych.

V Milevsku předpokládají, že by firmu, která krov opraví, vybrali do konce října a během následujícího měsíce a půl by nový krov mohl být hotový a začalo by zateplení.

Zateplení obou budov, jak školní jídelny, tak družiny, podpořila dotace z Operačního programu životního prostředí. Cílem je snížit spotřebu energií. Bude to stát okolo pěti milionů korun.