Pro letošní ročník pořadatelé z Letního domu, ŠVAGRa a dětského domova Polárka v Písku připravují tradiční dračí kousky. Těšit se můžete na loutkové divadlo, tvořivé a sportovní aktivity a samozřejmě dračí průvod.

Ve Skalách letos krom velkolepého draka očekáváme i slavného sběratele s jeho uznávanou putovní výstavou Draci kolem nás, která čítá mnoho záznamů o nejvzácnějších druzích. O výrobu draka se i letos postaraly děti z dětského domova v Písku.

V rodinné buňce, jak se v současnosti říká původní mateřské škole ve Skalách u Protivína, žije skupina dětí z píseckého dětského domova. Tato komunitní akce je mimo jiné oslavou vzájemného dobrého soužití místních občanů a dětí vyrůstajících v dětském domově, kterou si pochvaluje i starostka obce Pavla Poláčková. Na akci se potkají místní obyvatelé společně s dětmi a dobrovolníky z řad pořádajících organizací Letní dům a ŠVAGR. Mimo jiné se tak vytváří příjemný prostor pro setkání vychovatelů z dětského domova a dětí, které již domov opustily.

„Společné přípravy slavnosti vrcholí vždy ve čtvrtek a pátek, kdy s dětmi zdobíme draka, připravujeme kostýmy a masky do průvodu,“ uvádí Gabriela Studená z organizace Letní dům a dodává, že sama se nejvíce těší na společný průvod s drakem v čele.

Komunitní slavnost zahájíme ve 14 hodin tvořivým jarmarkem, který je určen především dětem. Zájemci si mohou vyzkoušet střelbu z luku, nechat si namalovat obličej, vyrobit chřestítko nebo si obkreslit draka. Na dračí průvod se můžete ozdobit zapůjčeným kostýmem či vyrobenou broží.

Všichni se pak v 15:30 vydáme průvodem ze Skal do nedaleké vesnice Budičovice, cestou nám krom draka bude dělat společnost hudební doprovod Víti Marčíka. Na návsi se drobně občerstvíme a zhlédneme loutkové představení s názvem Eliščiny pohádky.

Na zahradě dětského domova pak bude pro děti a jejich hosty připravena hostina, kterou již pojedenácté daruje firma Sodexo, s.r.o. Sobotní slavnost uzavře ohnivé vystoupení skupiny Fuegnis. Vstupné je dobrovolné.

Program:14:00 TVOŘIVÝ JARMARK Lukostřelba, malování na obličej, výtvarná dílna, hudební nástrojky, střelba na draka
15:30 DRAČÍ PRŮVOD do nedalekých Budičovic s hudebním doprovodem Víti Marčíka
16:30 DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ tradičně na návsi v Budičovicích, vyprávění s názvem Eliščiny pohádky z dílny divadelního spolku Já to jsem
18:00 DRAČÍ HOSTINA Obvyklé pohoštění - zdarma pro účastníky průvodu.
19:30 OHNIVÉ VYSTOUPENÍ hlavního člena skupiny Fuegnis na hrázi rybníka


Martin Zborník