Například v ulici Komenského (snímek v přiložené galerii číslo 1) je několik dopravních značek, které úplně zakrývá zeleň. Schválně, víte, které značky tam jsou? Podle fotografie to jistě nepoznáte, ale jsou tam značky zakazující zastavení, upozorňující na retardér či směrové ukazatele.

Podobná situace je u snímků číslo 2, 3, 4, 5 a 6. V Jeronýmově ulici není vidět značka upozorňující na zvýšený pohyb dětí. Také kvůli stromům. „V těchto případech se dá problém řešit buď přemístěním značky, nebo odstraněním zeleně. Rozhoduje se to vždy podle konkrétní situace," vysvětlil dopravní inženýr písecké policie Stanislav Grech.

Dopravní značky jsou někde viditelné pouze na pět metrů, což řidiči, který místo nezná, nemusí stačit k zareagování. „Nejhorší bezpochyby je, když nejsou dostatečně viditelné značky přikazující dání přednosti v jízdě nebo upozornění na železniční přejezdy," zmínil dopravní inženýr.

Kromě zeleně může způsobit špatnou viditelnost značek i jejich opotřebení (snímky 7, 8 a 9). V některých případech jsou špatně čitelné dodatkové tabule. Staré dopravní značky musí vyměnit majitel dané komunikace. „Při zjištění jakéhokoli problému ihned upozorníme příslušné vlastníky komunikace, a tedy i dopravního značení, a vyzveme je k okamžité nápravě," řekl Stanislav Grech.
V Písku funguje dopravní skupina, která řeší značky a dává podněty k odstranění závad průběžně. „Podle mě si Písek ve srovnání s jinými městy nestojí v tomto směru vůbec špatně," dodal dopravní inženýr.

Nadbytečná značka je v Pražské ulici (snímek 10). Přikazuje zákaz zastavení, ale vzhledem k tomu, že na místě jsou také šikmé čáry, zastavit se zde stejně nesmí. Navíc je na místě vjezd a ani před ním se stát nesmí.V tomto případě by se tedy svislé dopravní značení dalo považovat za nadbytečné.

Víte o podobném průšvihu v dopravním značení na Písecku? Máte ve svém okolí značku, která je špatně viditelná, nebo je podle vás nadbytečná? Napište nám a případně pošlete fotku místa na e-mail lucie. kotrbova@denik.cz.