Za posledních čtrnáct dnů evidovali policisté v okrese deset střetů automobilu se zvěří. Hlášené kolize mohou být ale zlomkem pravdy.

Řada řidičů, kteří nemají havarijní pojistky, odjedou z místa střetu bez ohlášení a mnohdy si zabitou zvěř odvezou. V tomto případě se ale dopouští trestného činu pytláctví. Pokud automobilista srazí zajíce či jinou drobnou zvěř, většinou nehlásí vůbec nic.

„Právě v současné době je nebezpečí střetů zejména se srnčí zvěří velmi vysoké. Je totiž čas srnčí říje, kdy naše nejrozšířenější lovná zvěř ztrácí mnoho ze svých přirozených zábran. Srnci vyhánějí slabší soky ze svých teritorií, pronásledují srny a mnohdy je jim jedno zda jsou v poli, nebo na silnici. Na silnice se dostává také mnoho nezkušených, nebo při žních kombajny vyplašených mláďat,“ řekl jeden z čelních funcionářů Okresní myslivecké jednoty v Písku Antonín Mála.

Kombajny plaší zvěř

Vznikají škody oboustranné, jak na zvěři, tak na vozidlech. Střet automobilu jedoucího osmdesátkou se srncem nebo dokonce divočákem, může být velmi nebezpečný rovněž pro řidiče.

„Při jednom střetu osobního vozu s dospělým daňkem nedaleko Zvíkovského Podhradí zachránil život řidiče lékař záchranné služby takřka v poslední chvíli,“ uvedl vedoucí dopravního oddělení PČR v Písku Petr Dušek.

Ten proto nabádá ke zvýšené opatrnosti zvláště při jízdě lesními úseky nebo v sousedství polí, na kterých právě pojíždějí kombajny.

Veškterá zvěř včetně zajíců totiž zůstává ukrytá v obilí do posledního okamžiku a pak bezhlavě hledá jiný úkryt a často zamíří právě na silnici. Stejně vyplaší zvěř také houbaři.