VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doma se cítím na celém Písecku

Protivín - /Štafeta Deníku/ Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Dnes na otázky učitele Martina Johanny odpovídá spoluzakladatel občanského sdružení Společnost pro rozvoj Protivína Jiří Morávek.

12.7.2012 1
SDÍLEJ:

Jiří Morávek z ProtivínaFoto: Archiv Jiřího Morávka

Proč jsi vyměnil Prahu a práci na ministerstvu za soukromý sektor a malé městečko Protivín?

V Praze jsem studoval na vysoké škole a krátce pracoval, ale nedovedl jsem si nikdy představit, že bych tam zůstal natrvalo. Hned po studiích na vysoké škole jsem nastoupil na ministerstvo životního prostředí a staral jsem se o kvalitu ovzduší. Řada lidí vnímá úřady a úředníky pouze negativně, ale já na tu práci vzpomínám moc rád, protože jsem měl pocit, že má smysl. Navíc když je člověk pracovitý, má šanci i na kariérní postup. Nastoupil jsem na ministerstvo jako řadový referent, ale po třech letech jsem odcházel z pozice vedoucího oddělení a zástupce ředitele odboru ochrany ovzduší. Já i moje manželka pocházíme z jižních Čech. V Praze jsme si nikdy nezvykli a to byl hlavní důvod pro opuštění jisté práce a návrat domů. Já jsem nikdy neměl možnost zakořenit v jednom konkrétním místě jako ty, Martine, nemám svůj „rodný dům". Doma se cítím v podstatě na celém Písecku, takže když se naskytla možnost koupit dům v Protivíně, moc jsme neváhali. Práci na zlepšování kvality ovzduší jsem si přinesl s sebou. Mám to štěstí, že mohu ovlivňovat to, na čem pracuji, takže i v soukromém sektoru přispívá moje práce k ochraně životní prostředí. Navíc nevěřil bys, jak často se mi zkušenost ze života na malém městě hodí například při tvorbě legislativy v oblasti ochrany ovzduší, na které se podílím. Zákony se připravují v Praze, ale více než polovina obyvatel naší republiky žije na malých obcích. Pohled člověka, který není z Prahy, je proto velmi důležitý.

Často se mluví o tom, jak si člověk zahrává s přírodou. Co je podle tebe příčinou přívalových dešťů, které u nás vyvolávají bleskové povodně?

Tohle sice není přímo můj obor, ale jsem přesvědčený, že tyto jevy jsou částečně důsledkem našeho chování k životnímu prostředí. Je jasné, že člověk od okamžiku, kdy slezl ze stromu a přestal být pouze sběračem plodů, ovlivňuje negativně životní prostředí. Tomu se nelze úplně vyhnout, ale náš současný vliv je vyšší, než by bylo vhodné. Pokud naše civilizace bude chtít všude dojet po zpevněné komunikaci, mít okolo každého většího města supermarkety s parkovištěm, pokud naše potraviny pošleme na západ a sem si dovezeme ty samé z východu, pokud budeme využívat krajinu jen s ohledem na svůj vlastní okamžitý prospěch, pak se nemůžeme divit negativním důsledkům našeho chování. Na druhou stranu není možné hledat jasnou a těsnou vazbu mezi aktuálními rozmary počasí a lidskou činností. Musíme určitě hledat cestu omezování našeho negativního vlivu na životní prostředí, ale současně se musíme naučit žít s přírodou a přizpůsobit se jejím projevům.

Je něco, co musí návštěvníka Protivína upoutat na první pohled? Co by to bylo?

Já mám moc rád, když se blížím k Protivínu a vidím zdálky pivovarský komín utopený v zeleni, obklopený architekturou, která se mi moc líbí. Na mě tohle funguje, ale od řady lidí vím, že jinak je Protivín v docela obtížné situaci. Na první pohled není příliš atraktivní. Turisté jedoucí po silnici vidí hlavně vlakové nádraží, průmyslovou zónou a panelové sídliště. To zrovna nesvádí k návštěvě města. V Protivíně nemůžeme lákat na historické centrum nebo spoustu památek. Máme ale ve městě několik nádherných míst, které mají své kouzlo. Máme tu také podnikavé a šikovné lidi, kteří vytvářejí ve městě nová lákadla a zvelebují město a jeho okolí. Naše město se potřebuje chytře propagovat a vytvořit ucelenou nabídku pro návštěvníky města. V posledních letech v této oblasti skvěle funguje hlavně Krokodýlí ZOO. Jezdím po celé republice a potkávám řadu lidí. Pokud někdo zná Protivín, tak z těch pozitivních věcí ho napadne Krokodýlí ZOO nebo pivovar Platan.

Na co jsi jako Čech nejvíce hrdý?

Na to, že takhle malá země v minulosti dokázala a stále dokáže vyprodukovat tolik obrovsky nadaných lidí. Nevím, jestli se jiná země může pochlubit takovou koncentrací lidí, kteří se dokázali dostat na špičku ve svém oboru.

Kde v sobě člověk s tolika povinnostmi a aktivitami bere takovou spoustu energie a radosti ze života? Mám rád vytížení na více než sto procent, jinak mě práce nebaví a dokud se objevují nové životní výzvy, nacházím energii se do nich pustit. Proto jsem příliš neváhal a vzal jsem si na sebe vedení občanského sdružení, které jsme v Protivíně spoluzakládali. Byla to nová výzva a bylo jasné, že to bude spousta práce, ale měl jsem do ní chuť. Viděl jsem několik lidí, kteří měli chuť skutečně pracovat. A taková šance se nepouští, protože jsem přesvědčený, že člověk by měl být aktivní v místě, kde žije, a měl by pomáhat své okolí přetvářet tak, aby se v něm žilo lépe. A radost ze života mi dává moje skvělá rodina, moje práce, ale i aktivity našeho občanského sdružení.

Jakým způsobem nejraději relaxuješ?

Z doby, kdy jsem se aktivně věnoval skautingu, mám velmi silný vztah k přírodě. Často se mi proto stane, že si při procházce s dětmi nebo se psem najednou uvědomím, že teď zrovna se mi vyčistila hlava a že vnímám jen ten klid okolo. Obrovský relax zažívám i na vodě. Na vodu jezdím od malička a zažil jsem tam spoustu nádherných okamžiků. Do smrti nezapomenu na zážitek ze Sázavy, kde jsme projížděli nádherným prosluněným údolím s malou vískou podél řeky a z místního rozhlasu zněla skladba Con te partirò. Ta skladba tam působila jako zjevení, ale v tu chvíli k tomu okamžiku prostě dokonale patřila. V ten okamžik si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než které běžně řešíme.

Autor: Redakce

12.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Pokladní 14 900 Kč Pokladníci v prodejnách PRODAVAČ/KA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do stávajícího kolektivu zaměstnanců rádi příjmeme kolegu/kolegyni s příjemnným vystupováním a orientací na zákazníka., Očekáváme: spolehlivost, samostatnost, ochotu učit se novým věcem. , Náplň práce: obsluha v obslužném pultu, práce na pokladně a doplňování zboží., Vhodné i pro absolventy., Pracovní poměr na 1 rok s možností prodloužení., První kontakt: pí. Eva Matoušková tel. 603 583 131 nebo email: ematuskova@rosamarket.cz.. Pracoviště: Pramen cz a.s. - prodejna, 17. listopadu, č.p. 1787, 397 01 Písek 1. Informace: Eva Matušková, +420 603 583 131. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva DĚLNÍK DŘEVOZPRACUJÍCÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz. , Místo výkonu práce - Brloh 12, 56 a Dolní Ostrovec 136 podle potřeby zaměstnavatele., Požadavky: manuální zručnost, znalost práce s pneumatickou pistolí, První kontakt na tel.. Pracoviště: Mazzola advert s.r.o. - pracoviště brloh, 397 01 Písek 1. Informace: Viacheslav Onats, +420 776 100 790. Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 19 200 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19200 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ciz , Hledáme konstruktéry pro oblast strojírenství a těžké vzduchotechniky se znalostí práce se software Inventor a AutoCAD., We are looking for technical designer in area of machinery and heavy air condition with knowledge of work with software Inventor and AutoCAD, Kontakt na tel.: 382 567 333, 721 834 908, e-mail: tomas.polata@polata.cz nebo osobně doručit životopis do sídla firmy (pí. Poulíčková). Pracoviště: Jan polata, Petrovická, č.p. 440, 399 01 Milevsko 1. Informace: Tomáš Polata, +420 382 567 333,721 834 908. Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 000 Kč Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva DĚLNÍK DŘEVOZPRACUJÍCÍ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: ciz. , Místo výkonu práce: Dolní Ostrovec 132 a Brloh 56 dle potřeby zaměstnavatele, Požadavky: manuální zručnost; znalost práce s pneumatickou pistolí, První kontakt na tel.. Pracoviště: Mattrofoto s.r.o.-pracoviště, 398 33 Ostrovec. Informace: Viacheslav Onats, +420 776 100 790.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Průměrný věk kandidátů na Písecku je 47,66 roku.

Na polévce Pho ga si pochutnáte doma, pokud si ji dle receptu připravíte, nebo na sobotním festivalu.
7

Na festivalu zvíte, co nevíte o Vietnamu

U Těšínova i Bernartic našli houbaři munici

Písecko - Protivínští i milevští policisté řešili v uplynulých dnech podobné případy nálezů munice.

Školáci v Chyškách mají nové doskočiště pro skok do dálky

Chyšky - Dne 6.9.2018 se v Základní škole Chyšky uskutečnilo slavnostní otevření nového doskočiště, které bylo z části financované Jihočeským krajem z programu Podpora sportu – rekonstrukce a opravy sportovišť a část hradila obec Chyšky.

V Sepekově mají nové kulturní centrum

Sepekov - Sepekovští se radují. Konečně mají nejen důstojné, ale především příjemné kulturní centrum.

Kovářovánek a tradiční povídání o dožínkách

Kovářov - Národopisný soubor Kovářovánek zahájil v novém školním roce na základní škole v Kovářově činnost tradiční akcí a to „Povídádím o dožínkách“, při které si děti s vedoucí souboru Pavlou Škochovou připomněly a prohloubily znalosti o lidovém obyčeji dožínkách ve čtvrtek 13. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT