VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doma se cítím na celém Písecku

Protivín - /Štafeta Deníku/ Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Dnes na otázky učitele Martina Johanny odpovídá spoluzakladatel občanského sdružení Společnost pro rozvoj Protivína Jiří Morávek.

12.7.2012 1
SDÍLEJ:

Jiří Morávek z ProtivínaFoto: Archiv Jiřího Morávka

Proč jsi vyměnil Prahu a práci na ministerstvu za soukromý sektor a malé městečko Protivín?

V Praze jsem studoval na vysoké škole a krátce pracoval, ale nedovedl jsem si nikdy představit, že bych tam zůstal natrvalo. Hned po studiích na vysoké škole jsem nastoupil na ministerstvo životního prostředí a staral jsem se o kvalitu ovzduší. Řada lidí vnímá úřady a úředníky pouze negativně, ale já na tu práci vzpomínám moc rád, protože jsem měl pocit, že má smysl. Navíc když je člověk pracovitý, má šanci i na kariérní postup. Nastoupil jsem na ministerstvo jako řadový referent, ale po třech letech jsem odcházel z pozice vedoucího oddělení a zástupce ředitele odboru ochrany ovzduší. Já i moje manželka pocházíme z jižních Čech. V Praze jsme si nikdy nezvykli a to byl hlavní důvod pro opuštění jisté práce a návrat domů. Já jsem nikdy neměl možnost zakořenit v jednom konkrétním místě jako ty, Martine, nemám svůj „rodný dům". Doma se cítím v podstatě na celém Písecku, takže když se naskytla možnost koupit dům v Protivíně, moc jsme neváhali. Práci na zlepšování kvality ovzduší jsem si přinesl s sebou. Mám to štěstí, že mohu ovlivňovat to, na čem pracuji, takže i v soukromém sektoru přispívá moje práce k ochraně životní prostředí. Navíc nevěřil bys, jak často se mi zkušenost ze života na malém městě hodí například při tvorbě legislativy v oblasti ochrany ovzduší, na které se podílím. Zákony se připravují v Praze, ale více než polovina obyvatel naší republiky žije na malých obcích. Pohled člověka, který není z Prahy, je proto velmi důležitý.

Často se mluví o tom, jak si člověk zahrává s přírodou. Co je podle tebe příčinou přívalových dešťů, které u nás vyvolávají bleskové povodně?

Tohle sice není přímo můj obor, ale jsem přesvědčený, že tyto jevy jsou částečně důsledkem našeho chování k životnímu prostředí. Je jasné, že člověk od okamžiku, kdy slezl ze stromu a přestal být pouze sběračem plodů, ovlivňuje negativně životní prostředí. Tomu se nelze úplně vyhnout, ale náš současný vliv je vyšší, než by bylo vhodné. Pokud naše civilizace bude chtít všude dojet po zpevněné komunikaci, mít okolo každého většího města supermarkety s parkovištěm, pokud naše potraviny pošleme na západ a sem si dovezeme ty samé z východu, pokud budeme využívat krajinu jen s ohledem na svůj vlastní okamžitý prospěch, pak se nemůžeme divit negativním důsledkům našeho chování. Na druhou stranu není možné hledat jasnou a těsnou vazbu mezi aktuálními rozmary počasí a lidskou činností. Musíme určitě hledat cestu omezování našeho negativního vlivu na životní prostředí, ale současně se musíme naučit žít s přírodou a přizpůsobit se jejím projevům.

Je něco, co musí návštěvníka Protivína upoutat na první pohled? Co by to bylo?

Já mám moc rád, když se blížím k Protivínu a vidím zdálky pivovarský komín utopený v zeleni, obklopený architekturou, která se mi moc líbí. Na mě tohle funguje, ale od řady lidí vím, že jinak je Protivín v docela obtížné situaci. Na první pohled není příliš atraktivní. Turisté jedoucí po silnici vidí hlavně vlakové nádraží, průmyslovou zónou a panelové sídliště. To zrovna nesvádí k návštěvě města. V Protivíně nemůžeme lákat na historické centrum nebo spoustu památek. Máme ale ve městě několik nádherných míst, které mají své kouzlo. Máme tu také podnikavé a šikovné lidi, kteří vytvářejí ve městě nová lákadla a zvelebují město a jeho okolí. Naše město se potřebuje chytře propagovat a vytvořit ucelenou nabídku pro návštěvníky města. V posledních letech v této oblasti skvěle funguje hlavně Krokodýlí ZOO. Jezdím po celé republice a potkávám řadu lidí. Pokud někdo zná Protivín, tak z těch pozitivních věcí ho napadne Krokodýlí ZOO nebo pivovar Platan.

Na co jsi jako Čech nejvíce hrdý?

Na to, že takhle malá země v minulosti dokázala a stále dokáže vyprodukovat tolik obrovsky nadaných lidí. Nevím, jestli se jiná země může pochlubit takovou koncentrací lidí, kteří se dokázali dostat na špičku ve svém oboru.

Kde v sobě člověk s tolika povinnostmi a aktivitami bere takovou spoustu energie a radosti ze života? Mám rád vytížení na více než sto procent, jinak mě práce nebaví a dokud se objevují nové životní výzvy, nacházím energii se do nich pustit. Proto jsem příliš neváhal a vzal jsem si na sebe vedení občanského sdružení, které jsme v Protivíně spoluzakládali. Byla to nová výzva a bylo jasné, že to bude spousta práce, ale měl jsem do ní chuť. Viděl jsem několik lidí, kteří měli chuť skutečně pracovat. A taková šance se nepouští, protože jsem přesvědčený, že člověk by měl být aktivní v místě, kde žije, a měl by pomáhat své okolí přetvářet tak, aby se v něm žilo lépe. A radost ze života mi dává moje skvělá rodina, moje práce, ale i aktivity našeho občanského sdružení.

Jakým způsobem nejraději relaxuješ?

Z doby, kdy jsem se aktivně věnoval skautingu, mám velmi silný vztah k přírodě. Často se mi proto stane, že si při procházce s dětmi nebo se psem najednou uvědomím, že teď zrovna se mi vyčistila hlava a že vnímám jen ten klid okolo. Obrovský relax zažívám i na vodě. Na vodu jezdím od malička a zažil jsem tam spoustu nádherných okamžiků. Do smrti nezapomenu na zážitek ze Sázavy, kde jsme projížděli nádherným prosluněným údolím s malou vískou podél řeky a z místního rozhlasu zněla skladba Con te partirò. Ta skladba tam působila jako zjevení, ale v tu chvíli k tomu okamžiku prostě dokonale patřila. V ten okamžik si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než které běžně řešíme.

Autor: Redakce

12.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 17 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Technik kvality. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: • schvaluje výrobu dle výrobních a kontrolních instrukcí, • kontroluje průběh výroby a výrobky dle instrukcí, • provádí kontrolu v průběhu výroby, při zjištění neshody zastavuje výrobu, • provádí školení z instrukcí kvality, • dohlíží na kvalitu výroby, • provádí činnosti dle platné dokumentace aj., Požadujeme: znalost použití základních měřidel (posuvné měřidlo, výškoměr, mikrometr), znalost pokročilých měřidel výhodou, znalost čtení technických výkresů a standardu pro automobilový průmysl - výhodou, samostatnost, preciznost, flexibilita. Pracoviště: Interplex precision engineering czech republic s.r.o., Za Pazdernou, č.p. 1531, 397 01 Písek 1. Informace: Jana Hanesová, +420 382 474 022.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 150 Kč

Obsluha automatizovaných strojů a zařízení na prvotní zpracování dřeva SBÍJEČ PALET. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň: sbíjení palet pneumatickou pistolí, Pracovní doba: 1 směna 6:00. - 14:45 hod., Úkolová mzda, průměrný výdělek cca 150 Kč/hod., Požadujeme: dobrý zdravotní stav, Nabízíme: možnost stravování , Kontakt: Šareš Michal, tel.: 724 322 857, e-mail: noi@noi.cz. Pracoviště: Noi cz s.r.o., 398 33 Ostrovec. Informace: Michal Šareš, +420 724 322 857.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 19 500 Kč

Učitelé na 2. stupni základních škol UČITEL/KA ANGLICKÉHO JAZYKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 25500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP zkrácený na dobu určitou (zástup), Vhodné i pro studující, popř. důchodce., Více informací o pracovní pozici podá Mgr. Jitka Šebková tel. 382 274 300 nebo email: zsmirovice@zsmirovice.cz.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola mirovice, okres písek, Komenského, č.p. 4, 398 06 Mirovice. Informace: Jitka Šebková, +420 731 494 395,382 274 300.

Management - Management Vedoucí 20 450 Kč

Vedoucí ostatních úředníků VEDOUCÍ ÚŘEDNÍK/ICE ODBORU REGIONÁLNÍHO ROZVOJE. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Druh práce: vedení odboru regionálního rozvoje; řídící a kontrolní činnost v oblasti stavebního řádu (stavební úřad), územního plánování (úřad územního plánování), vyvlastňování (vyvlastňovací úřad), státní památkové péče, regionálního rozvoje, sportu, kultury a propagace., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, " občan ČR nebo cizí státní občan s trvalým pobytem v ČR, starší 18 let, který ovládá jednací jazyk, " trestní bezúhonnost, " plná svéprávnost, " splnění předpokladů podle § 2 a § 4 zákona č. 451/1991 Sb., kterým se stanoví některé další předpoklady pro výkon některých funkcí ve státních orgánech a organizacích České a Slovenské Federativní Republiky, České republiky a Slovenské republiky (velký lustrační zákon), ve znění pozdějších předpisů (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), předpoklady podle tohoto ustanovení neprokazují osoby narozené po 01.12.1971., Další požadavky:, " vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu nebo vysokoškolské vzdělání v bakalářském studijním programu , " řidičské oprávnění skupiny B - aktivní řidič, " bezproblémová dovednost pracovat na PC - Windows, Word, Excel, Outlook, apod., " znalost právních předpisů z oblasti veřejné správy (zejména: zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), vše ve znění pozdějších předpisů), " ochota dále se vzdělávat; schopnost týmové práce i samostatného rozhodování, Výhodou:, " praxe ve veřejné správě, " doložení zvláštní odborné způsobilosti ve smyslu zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, v oblasti stavebního řádu, územního plánování či státní památkové péče, " vzdělání v oboru stavebním či příbuzném stavebnímu, veřejné správy, Uchazeči předloží písemnou přihlášku, která musí obsahovat tyto náležitosti: , (vzor přihlášky zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz), " přesné označení výběrového řízení;jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; státní příslušnost uchazeče; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče, V přihlášce dále uveďte kontakt - telefon, mobilní telefon, e-mail., K přihlášce se připojí tyto doklady:, " strukturovaný životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, " výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce (originál případně ověřená kopie); u cizích státních příslušníků též obdobný doklad osvědčující bezúhonnost vydaný domovským státem (pokud takový doklad domovský stát nevydává, doloží se bezúhonnost čestným prohlášením), " ověřená kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání , " dokumenty osvědčující splnění předpokladů podle zákona č. 451/1991 Sb. (tj. lustrační osvědčení a čestné prohlášení), nedokládají osoby narozené po 01.12.1971, " souhlas se zpracováním osobních údajů(vzor souhlasu zveřejněný na www.milevsko-mesto.cz)., Pracovní poměr: jmenování na vedoucí pracovní místo - doba neurčitá, Předpokládaný termín nástupu: dohodou, Lhůta pro podání přihlášky: do 04.05.2018 (pátek) do 11:00 hodin , Způsob podání přihlášky: osobně doručené nebo zaslané v zalepené obálce s označením "Výběro. Pracoviště: Město milevsko, nám. E. Beneše, č.p. 420, 399 01 Milevsko 1. Informace: Petr Švára, +420 382 504 223.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HODNOTITELÉ. Na snímku tři z nich: (zleva) lékař Petr Petr, ředitel Krajské veterinární správy František Kouba a ředitelka Krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

EXKLUZIVNĚ: Porotcům chutnaly obyčejné věci, třeba sádlo

V Semicích musely čarodějnice složit zkoušky.

Neseďte doma aneb Kam vyrazit na venkově

Švejk odstartuje padesátku z nádvoří Středověké krčmy

Písek - Účastníci 7. obnoveného turistického pochodu Švejkova padesátka budou startovat v sobotu 5. května v době od 8 do 10 hodin z nádvoří Středověké krčmy.

Řidič v Protivíně nadýchal přes dvě promile

Protivín - Protivínští policisté kontrolovali ve středu večer na ulici Zámecká řidiče s vozidlem značky Renault.

Medailové žně SKP karate Písek

Písek - Závodníci oddílu SKP karate Písek se předposlední dubnový víkend zúčastnili dvou soutěží. V Praze se konal Kamiwaza cup pro mírně pokročilé karatisty. Za oddíl SKP karate Písek se ho zúčastnilo sedm závodníků, kteří přivezli celkem osm medailí.

OBRAZEM: Fotbalisté ze škol bojovali o postupy

Strakonice - Okresní rada AŠSK Strakonice uspořádala ve středu krajské kolo Sportovní ligy základních škol v minifotbalu. I díky nádhernému počasí se turnaj škol vydařil a k vidění byly velice kvalitní výkony všech zúčastněných družstev.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT