VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doma se cítím na celém Písecku

Protivín - /Štafeta Deníku/ Jak název rubriky napovídá, ti, kteří se v ní objevují, si otázky předávají jako štafetový kolík. Dnes na otázky učitele Martina Johanny odpovídá spoluzakladatel občanského sdružení Společnost pro rozvoj Protivína Jiří Morávek.

12.7.2012 1
SDÍLEJ:

Jiří Morávek z ProtivínaFoto: Archiv Jiřího Morávka

Proč jsi vyměnil Prahu a práci na ministerstvu za soukromý sektor a malé městečko Protivín?

V Praze jsem studoval na vysoké škole a krátce pracoval, ale nedovedl jsem si nikdy představit, že bych tam zůstal natrvalo. Hned po studiích na vysoké škole jsem nastoupil na ministerstvo životního prostředí a staral jsem se o kvalitu ovzduší. Řada lidí vnímá úřady a úředníky pouze negativně, ale já na tu práci vzpomínám moc rád, protože jsem měl pocit, že má smysl. Navíc když je člověk pracovitý, má šanci i na kariérní postup. Nastoupil jsem na ministerstvo jako řadový referent, ale po třech letech jsem odcházel z pozice vedoucího oddělení a zástupce ředitele odboru ochrany ovzduší. Já i moje manželka pocházíme z jižních Čech. V Praze jsme si nikdy nezvykli a to byl hlavní důvod pro opuštění jisté práce a návrat domů. Já jsem nikdy neměl možnost zakořenit v jednom konkrétním místě jako ty, Martine, nemám svůj „rodný dům". Doma se cítím v podstatě na celém Písecku, takže když se naskytla možnost koupit dům v Protivíně, moc jsme neváhali. Práci na zlepšování kvality ovzduší jsem si přinesl s sebou. Mám to štěstí, že mohu ovlivňovat to, na čem pracuji, takže i v soukromém sektoru přispívá moje práce k ochraně životní prostředí. Navíc nevěřil bys, jak často se mi zkušenost ze života na malém městě hodí například při tvorbě legislativy v oblasti ochrany ovzduší, na které se podílím. Zákony se připravují v Praze, ale více než polovina obyvatel naší republiky žije na malých obcích. Pohled člověka, který není z Prahy, je proto velmi důležitý.

Často se mluví o tom, jak si člověk zahrává s přírodou. Co je podle tebe příčinou přívalových dešťů, které u nás vyvolávají bleskové povodně?

Tohle sice není přímo můj obor, ale jsem přesvědčený, že tyto jevy jsou částečně důsledkem našeho chování k životnímu prostředí. Je jasné, že člověk od okamžiku, kdy slezl ze stromu a přestal být pouze sběračem plodů, ovlivňuje negativně životní prostředí. Tomu se nelze úplně vyhnout, ale náš současný vliv je vyšší, než by bylo vhodné. Pokud naše civilizace bude chtít všude dojet po zpevněné komunikaci, mít okolo každého většího města supermarkety s parkovištěm, pokud naše potraviny pošleme na západ a sem si dovezeme ty samé z východu, pokud budeme využívat krajinu jen s ohledem na svůj vlastní okamžitý prospěch, pak se nemůžeme divit negativním důsledkům našeho chování. Na druhou stranu není možné hledat jasnou a těsnou vazbu mezi aktuálními rozmary počasí a lidskou činností. Musíme určitě hledat cestu omezování našeho negativního vlivu na životní prostředí, ale současně se musíme naučit žít s přírodou a přizpůsobit se jejím projevům.

Je něco, co musí návštěvníka Protivína upoutat na první pohled? Co by to bylo?

Já mám moc rád, když se blížím k Protivínu a vidím zdálky pivovarský komín utopený v zeleni, obklopený architekturou, která se mi moc líbí. Na mě tohle funguje, ale od řady lidí vím, že jinak je Protivín v docela obtížné situaci. Na první pohled není příliš atraktivní. Turisté jedoucí po silnici vidí hlavně vlakové nádraží, průmyslovou zónou a panelové sídliště. To zrovna nesvádí k návštěvě města. V Protivíně nemůžeme lákat na historické centrum nebo spoustu památek. Máme ale ve městě několik nádherných míst, které mají své kouzlo. Máme tu také podnikavé a šikovné lidi, kteří vytvářejí ve městě nová lákadla a zvelebují město a jeho okolí. Naše město se potřebuje chytře propagovat a vytvořit ucelenou nabídku pro návštěvníky města. V posledních letech v této oblasti skvěle funguje hlavně Krokodýlí ZOO. Jezdím po celé republice a potkávám řadu lidí. Pokud někdo zná Protivín, tak z těch pozitivních věcí ho napadne Krokodýlí ZOO nebo pivovar Platan.

Na co jsi jako Čech nejvíce hrdý?

Na to, že takhle malá země v minulosti dokázala a stále dokáže vyprodukovat tolik obrovsky nadaných lidí. Nevím, jestli se jiná země může pochlubit takovou koncentrací lidí, kteří se dokázali dostat na špičku ve svém oboru.

Kde v sobě člověk s tolika povinnostmi a aktivitami bere takovou spoustu energie a radosti ze života? Mám rád vytížení na více než sto procent, jinak mě práce nebaví a dokud se objevují nové životní výzvy, nacházím energii se do nich pustit. Proto jsem příliš neváhal a vzal jsem si na sebe vedení občanského sdružení, které jsme v Protivíně spoluzakládali. Byla to nová výzva a bylo jasné, že to bude spousta práce, ale měl jsem do ní chuť. Viděl jsem několik lidí, kteří měli chuť skutečně pracovat. A taková šance se nepouští, protože jsem přesvědčený, že člověk by měl být aktivní v místě, kde žije, a měl by pomáhat své okolí přetvářet tak, aby se v něm žilo lépe. A radost ze života mi dává moje skvělá rodina, moje práce, ale i aktivity našeho občanského sdružení.

Jakým způsobem nejraději relaxuješ?

Z doby, kdy jsem se aktivně věnoval skautingu, mám velmi silný vztah k přírodě. Často se mi proto stane, že si při procházce s dětmi nebo se psem najednou uvědomím, že teď zrovna se mi vyčistila hlava a že vnímám jen ten klid okolo. Obrovský relax zažívám i na vodě. Na vodu jezdím od malička a zažil jsem tam spoustu nádherných okamžiků. Do smrti nezapomenu na zážitek ze Sázavy, kde jsme projížděli nádherným prosluněným údolím s malou vískou podél řeky a z místního rozhlasu zněla skladba Con te partirò. Ta skladba tam působila jako zjevení, ale v tu chvíli k tomu okamžiku prostě dokonale patřila. V ten okamžik si člověk uvědomí, že jsou na světě důležitější věci, než které běžně řešíme.

Autor: Redakce

12.7.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 34 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 34000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Celková měsíční mzda - zákl. + diety od 34.000,-Kč čistého, Požadujeme: časovou flexibilitu, prokazatelnou praxi, samostatnost a spolehlivost, chuť pracovat, smysl pro pořádek a čistotu, ŘP skup. C+E, profesní průkaz způsobilosti (po dohodě zajistíme), Nabízíme: jízdy pouze přes týden, víkendy volné, z 90% jezdíme pouze CZ - Německo a zpět nebo jezdíme do NL,FR a podobně., Kontakt: v době od 8 - 18 hod. na tel. 731 574 810 nebo na email: vhtransport@seznam.cz. Pracoviště: Vh transport s.r.o. - pracoviště pražská, Pražská, č.p. 313, 397 01 Písek 1. Informace: Vít Hruška, +420 731 574 810.

Bankovnictví a finanční služby - Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví KLIENTSKÝ 22 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti peněžnictví KLIENTSKÝ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Láká Vás práce v bance? Jste rádi v kontaktu s lidmi? Baví Vás komunikace, nebojíte se práce s penězi a chtěli byste se realizovat i v obchodní činnosti? Pak je tato pozice skvělou příležitostí právě pro Vás!, Pracovní náplň:, "zajišťování poradenských služeb v oblasti bezhotovostních a hotovostních operací, "aktivní vytváření vztahu s klienty a péče o klienty ČSOB, "aktivní nabídka a prodej produktů skupiny ČSOB, "plnění obchodních výsledků a plánů, Nehledáme "ideální kandidáty" na pozici, ale motivované lidi s potenciálem k rozvoji., Požadavky:, "SŠ vzdělání s maturitou, "pozitivní vztah k lidem, "obchodní předpoklady, "dobré komunikační schopnosti, "cílevědomost a zájem o sebevzdělávání, "výhodou komunikativní znalost anglického nebo jiného světového jazyka, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou., Nabízíme:, "možnost budovat kariéru, získávat zkušenosti a rozvíjet se, "perspektivní a odpovědnou práci v prosperující mezinárodní společnosti , "stabilní zaměstnání s možností odborného růstu a vzdělávání, "příjemné pracovní prostředí, "motivující finanční ohodnocení, "široké spektrum zaměstnaneckých výhod v rámci celé finanční skupiny ČSOB, "příspěvek na penzijní a životní pojištění, "týden dovolené navíc, "příspěvek na stravování, "příspěvek na volnočasové benefity - Cafeteria systém, "3 dny zdravotního volna. Pracoviště: Československá obchodní banka a. s. prac. písek, Karlova, č.p. 107, 397 01 Písek 1. Informace: Kristýna Šrámková, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 25 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů PŘÍPRAVÁŘ/KA POZEMNÍCH STAVEB. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ZÁKLADNÍ NÁPLŇ PRÁCE:, "příprava podkladů pro poptávky subdodavatelů, "poptávání specializovaných subdodavatelů a zajišťování nabídek, "analýza a vyhodnocení cenových nabídek, "vypracovávání výkazů výměr, "zpracovávání dílčích rozpočtů, "příprava podkladů pro uzavření smlouvy/objednávky, "vytváření harmonogramů a realizační příprava, POŽADAVKY:, "SŠ nebo VŠ vzdělání stavebního směru, "v případě SŠ min. 3 roky praxe v oblasti realizace staveb, u VŠ možno absolvent, "dobrá znalost práce na PC - MS Office, především Excel, AutoCad, MS Project, "znalost SW pro zpracování rozpočtů výhodou, "komunikativnost, samostatnost, spolehlivost, iniciativní přístup, smysl pro fair-play, týmovost, "ŘP sk.B, NABÍZÍME:, "uplatnění ve stabilní společnosti s možností profesního i kariérního růstu, "odměňování závislé na osobních výkonech, "práce v přátelském kolektivu, "dlouhodobý zaměstnanecký vztah, "podpora dalšího vzdělávání a odborného rozvoje, "stáže na stavbě v rámci realizovaných zakázek, "výše platu po zapracování 35 000,- Kč/měs., "podíl na ročních odměnách, "příspěvek na stravování, "příspěvek na životní pojištění po odpracovaném roce, "bonusová dovolená dle odpracovaných let a výsledků společnosti, "Místo výkonu: Písek nebo Praha , Kontakt: email: kariera@castapisek.cz.. Pracoviště: Casta a.s., Pražská, č.p. 467, 397 01 Písek 1. Informace: Dana Šavrdová, .

Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 15 000 Kč

Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATEL DRŮBEŽE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: ciz. Porážka a zpracování drůbežího masa, Pracovní doba: jednosměnný provoz s postupným nástupem na směny 6.00-14.30 a 8.00-16.30 hod. (občas i déle dle potřeby zaměstnavatele), Nabízíme: závodní stravování, dovolená nad rámec stanovený zákoníkem práce, příspěvek na dopravu, příspěvek na penzijní připojištění, požitky na základě zaměstnaneckého fondu, zvýhodněné volnočasové aktivity a další benefity v souladu s vnitřními předpisy zaměstnavatele., KONTAKT na tel. 383 838 527 nebo osobně na adrese Zámostí 272, Mirovice (pondělí-pátek 7:00-14:30). Pracoviště: Vodňanská drůbež, a.s. - závod mirovice, Zámostí, č.p. 272, 398 06 Mirovice. Informace: Monika Bílá, +420 383 838 527 724 037 701.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SDH Vráž. Družstvo mužů.

Sbor dobrovolných hasičů Vráž

Křenovická jízda.
6

Dostaveníčko motoristů v Křenovicích

Náměstí ve Starém Sedle se proměnilo

Orlík nad Vltavou - Každý, kdo projíždí Starým Sedlem, částí Orlíku nad Vltavou, si hned všimne proměny zdejšího náměstí.

Děti si už hrají na vylepšeném hřišti

Mirovice – Nové herní prvky doplnily původní pískovištěa houpačku za tenisovými kurty v Mirovicích.

V Milevsku bude půjčovna elektrokol

Milevsko – V zadním traktu íčka si budou moci lidé zapůjčit pánská a dámská kolaa tříkolky s elektrickým pohonem.

Soutěž o nejoblíbenější provozovnu pro rok 2018

Jižní Čechy /ANKETA/ - Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospůdku, kavárnu, pizzerii, vinárnu nebo cukrárnu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT