Vše je podle starosty Ivana Radosty na dobré cestě a směřuje ke zdárnému konci. Tak to nyní vypadá s finančním vypořádáním mezi bývalým nájemcem kavárny Harlekýn v domě kultury Ladislavem Bendulou a domem kultury, který je v majetku města.

O co jde? Ladislav Bendula musel na základě soudního rozhodnutí opustit kavárnu o tři roky dříve, než mu končila smlouva. Po městě proto žádá finanční náhradu za ušlý zisk či za pokutu od pivovaru. I dům kultury má své nároky třeba kvůli tomu, že Ladislav Bendula podnikal dva roky v zařízení bez právního důvodu.

Věci se výrazně pohnuly minulý týden, kdy se konala schůzka bývalého nájemníka s ředitelem domu kultury Vítem Kratochvílem a vedením města. Vít Kratochvíl se nechtěl k výsledku jednání vyjadřovat. „Do doby písemného uzavření dohody nebudu průběh jednání komentovat," vzkázal.

To starosta Ivan Radosta byl sdílnější. „Řešili jsme pět variant a telefonicky jsme se domluvili na jedné, kterou budu předkládat ve středu radě," upřesnil. Samotný návrh však odmítl komentovat. „Konečně to vypadá, že to bude tečka za tříletým martyriem," dodal.

Ani Ladislav Bendula konkrétní částky prozrazovat nechtěl. V minulosti ovšem padaly statisícové sumy. „Vybraná varianta je pro mě schůdná," řekl s tím, že čeká, jak rada ve středu rozhodne.

Město vybralo jeho nástupce už v roce 2012, ten nabídl nájem 420 tisíc korun ročně, tedy šestkrát větší, než platil Ladislav Bendula.

Spor o kavárnu začal kvůli výši nájemného, který vyvrcholil soudy. Nejprve se s Ladislavem Bendulou o vyklizení kavárny neúspěšně soudil dům kultury. Poté se do sporu zapojilo město a u soudu využilo toho, že dodatek ke smlouvě, který ji prodlužoval do roku 2018, nebyl řádně vyvěšen. To soud potvrdil a nájemník prostory letos na jaře vyklidil. Zdůrazňoval ale, že to jeho chyba nebyla, a žádal o vypořádání.