„V Písku pracuje hodně dobrovolníků, proto by se u nás mohl projekt dobře uplatnit. Spočívá to v tom, že bychom tady měli jakéhosi konzultanta pro dobrovolnické aktivity. Byl by to vlastně dobrovolnický koordinátor, který by měl řešit především legislativní otázky, zajišťovat smlouvy a podobně," vysvětlila starostka města Eva Vanžurová.

Tento pilotní projekt by fungoval 12 až 24 měsíců za podpory ministerstva. Pro město by to tedy neznamenalo žádnou finanční zátěž.

Velké množství dobrovolníků má podle starostky například městská knihovna, Diakonie nebo Sokol. „V podstatě rodiče, kteří vozí děti na zápasy a pomáhají oddílu, jsou vlastně také dobrovolníci," doplnila starostka.

Písecká knihovna má momentálně devatenáct dobrovolníků. Projekt by tedy uvítala. „Proces administrace je zatím na nás 
a pokud by nám někdo pomohl to řešit, bylo by to skvělé. Dobrovolnictví je samozřejmě potřebná činnost, ale znamená to také dost práce navíc, a to jak papírově, tak i co se týče koordinace," zmínil ředitel městské knihovny Roman Dub.

Koordinátor dobrovolnictví by měl mít 
v budoucnu sídlo v nově zrekonstruované knihovně na Alšově náměstí. „To je rozumný krok. Bude tam na to prostor," dodal ředitel knihovny. Své místo by tady měl najít také chystaný Senior Point, tedy kontaktní místo pro seniory.