Záboří – Sbor dobrovolných hasičů v malé vesničce Záboří, která  je dnes součástí  města Protivína, funguje již více než 110 let. Do jeho činnosti je  zapojena téměř polovina všech obyvatel. Čísla totiž hovoří jasně:  V Záboří žije 140 obyvatel a SDH má 64 členů.

„Staráme se nejen o bezpečí celé vesnice, ale snažíme se nabídnout i zajímavý program pro děti a lákáme rovněž  turisty do naší obce i na celé Protivínsko," připomněl  Ondřej Soukup, velitel SDH Záboří.

Turisty z blízkého okolí i ze vzdálenějších míst, kteří na Protivínsko přijedou, láká mimo jiné  hasičské minimuzeum, které si Zábořští   sami vybudovali. Neustále ho doplňují o nové exponáty a neodradilo je ani to, že jim ho částečně poničila povodeň.

Do kroniky přibývá nyní další významný zápis. SDH Záboří se akcí nazvanou Setkání traktorů Zetor 2013 přihlásil do třetího ročníku soutěže Dobrovolní hasiči roku.  Pořádá  ji společnost RWE spolu s občanským sdružením  Svatý Florián. Oba partneři  věnovali pro vítěze částku téměř 800 tisíc korun.

Zábořští hasiči  se dostali  se svou akcí až do pětičlenného  finále  oblasti jih a západ  Čech. O vítězi rozhodla veřejnost svými hlasy zaslanými prostřednictvím internetového hlasování a SMS zpráv.

„Máme velkou radost, že se nám podařilo  vyhrát, i když o pouhých  sedm hlasů před SDH Střelské Hoštice. Za podporu veřejnosti děkujeme," dodal Ondřej Soukup.

Za vítězství v soutěži  obdrželo SDH Záboří  šeky na 30 tisíc korun od RWE, na 10 tisíc korun od Svatého Floriána a od firmy Koutný poukaz na hasičské uniformy v hodnotě 10 tisíc korun.