Hasiči z pražských jednotek a několika dalších krajů zde mají možnost výměny zkušeností a praxe v několika soutěžních disciplínách. Hodnotícími jsou příslušníci Hasičského záchranného sboru a Záchranné služby Praha.

Jedná se částečně o sportovní klání, což je soutěž TFA a Fire Sprint, při kterém hasiči v plné výstroji běží do 14. patra panelového domu. Mezi další disciplíny patří požár, dopravní nehoda, záchrana z vodní hladiny, práce v dýchací technice či práce s motorovou pilou.

Týden po soutěži se naši hasiči, včetně preventivní požární hlídky, zúčastnili námětového cvičení na téma požár píseckého Divadla Fráni Šrámka. Svou činnost tak prověřila výjezdová jednotka i členové preventivních hlídek, které v divadle působí. Na zásahu spolupracovala jednotka s Hasičským záchranným sborem ze stanice Písek, policií a Centrem kultury města Písek. Poděkování patří zejména divadelnímu technikovi Tomáši Jiříkovi.

V květnu část městské jednotky vyjela opět do Prahy, kde se zúčastnila výcviku na simulátoru Fire Dragon, který pomohla zorganizovat Asociace velitelů JSDH, společně s Drager Academy.

Výcvik v simulátoru Fire Dragon je jedinečný v osvojení technik hašení požárů v uzavřených prostorech. Hasiči se pohybují mezi reálnými plameny, v teplotách do 300 stupňů. Vše pod dohledem instruktora.

Cílem je zdokonalení postupů v 3D hašení a kultuře hašení, což vede k minimalizaci škod spojených s požárem, větší bezpečnosti hasičů a efektivnímu průzkumu uvnitř budov.

Z výjezdové činnosti jednotka vyjížděla k několika požárům a likvidacím nebezpečného hmyzu. Pro město hasiči obstarali likvidaci naplavenin z ledolamů Kamenného mostu a několikrát se postarali o zálivku zeleně v nepřístupném terénu.

Lukáš Nebes, velitel jednotky