Posledních patnáct let zastává Jiří Novák (77 let) funkci starosty Okresního sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Písek, které zaštiťuje 151 sborů Písecka. Nyní se rozhodl skončit. „Důvodem je můj věk a samozřejmě i zdraví," říká Jiří Novák, který je hasičem od roku 1970. Třicet let pracoval v okresním výboru hasičů a v roce 2000, těsně před odchodem do důchodu, nastoupil na místo starosty sdružení. „Jsem hrdý na to, že jsme se stali příkladem i pro ostatní sdružení v republice, rozvinuli jsme práci s mládeží, rozšířili soutěže 
a podobně," jmenuje starosta.

U hasičů chce rozhodně zůstat dál. „Neutíkám od toho, ale přeci jen už bych to asi nezvládal, tak je čas předat to dál," podotýká Jiří Novák, který je mimo jiné členem krajského aktivu zasloužilých hasičů.

O jeho nástupci se rozhodne zítra v Podolí I. Bude jím buď starosta SDH Putim Miloslav Uhlík, nebo starosta SDH Elektropřístroj Písek Jiří 
Heinrich. „Oba jsou moji kamarádi a nemůžu říct, koho bych chtěl jako svého nástupce. Vím jistě, že jsou oba natolik fundovaní, aby sdružení šlapalo dál," dodal Jiří Novák.

Starosta sdružení se volí tajně, musí získat nadpoloviční většinu přítomných delegátů hasičských sborů.
Na Písecku je přes 6200 dobrovolných hasičů, z čehož je více než 600 mladých.

Miloslav Uhlík a Jiří Heinrich – dva kandidáti na nového starostu okresního sdružení Hasičů Čech, Moravy a Slezska Písek. Miloslav Uhlík je hasičem od roku 1965. Dvacet let dělá starostu SDH Putim a starostu okrsku Kestřany. „Pokračoval bych v práci Jirky Nováka, protože za těch patnáct let odvedl kus práce. Nějaké vize mám, ale nebudeme předbíhat," konstatoval Miloslav Uhlík.

Druhý kandidát – Jiří Heinrich – je hasičem od roku 1971. Šestadvacet let byl u profesionálů a dnes je starostou SDH Elektropřístroj Písek. „Zvažoval jsem nabídku na tuto funkci, ale pak jsem si řekl, že by byla škoda nezúročit své zkušenosti. Jiří Novák odvedl výbornou práci, takže je na co navázat, ale samozřejmě i co zlepšovat," podotkl Jiří Heinrich.