. Písecký deník zastihl členy kroužku při přípravách na zahradní slavnost, kterou každoročně pořádají pro své rodiče, babičky a další příbuzné, ale i pro ostatní obyvatele obce. „Letos máme celoroční projekt Lidové tradice, tak mě napadlo, že bychom mohli na závěr připravit Svatojánskou slavnost," uvedla vychovatelka a vedoucí kroužku Věra Lukášová. Ve vedení dramatického kroužku je skutečně na správném místě, dramatickou výchovu vystudovala na DAMU.

Vloni v září se vrátila z mateřské dovolené a od té doby má na starosti dětská představení pro obec a školu. S dětmi stihla připravit i odehrát představení ke svatému Martinovi, Třem králům, k adventní době, k masopustu a také ke Dni matek. „Mám úžasné kolegyně. Pomáhají mi se vším, s čím potřebuji. Vstříc mi vyšla také paní ředitelka tím, že nám umožnila nedržet se oficiálních družinových oddělení a děti míchat," dodala Věra Lukášová. Napřed vystupovaly s dětmi jen ve školní tělocvičně, ale v poslední době vystupují v sále místní restaurace, protože by se návštěvníci do tělocvičny už nevešli.

Protože pořádají akce pro veřejnost, přispěla jim letos obec deseti tisíci korunami. Využijí je na pořízení látek na kostýmy, se kterými jim pomáhají rodiče. Z příspěvku už mají koupený vozembouch a obec kvůli nim koupila i reflektor, který využije také k dalším účelům. Kulisy si malují děti samy.

Největší událostí a úspěchem pro všechny bylo zapojení se do projektu Přišla už pošta? Jihočeské Alšovy galerie.

„Vybrali jsme si hned první pohádku z knihy Pohádky o poštovních skřítcích, protože byla úžasná. Dědeček Zuzky to pak nahrál na kameru a nahrávku jsme poté s dětmi doručily do Jihočeské Alšovy galerie," vysvětlila Věra Lukášová.

S dětmi se pak vypravila do Hluboké nad Vltavou na vernisáž výstavy s poštovní tématikou, kde byly převážně obrazy. Všichni měli radost, když zjistili, že z jejich dvacetiminutové pohádky byla návštěvníkům promítána ukázka. A část pohádky tam předvedli naživo.

O připravované Svatojánské slavnosti zatím nechtěly děti ani Věra Lukášová nic prozradit. Pro všechny to prý bude překvapení.

SCHŮZKY

 Do kroužku chodí kolem 15 dětí od 2. do 5. třídy.

Scházejí se jednou týdně, ale před chystaným představením i častěji.

Protože je kroužek součástí družiny, rodiče za něj nic neplatí. Pomáhají však dětem s přípravou kostýmů.

ANKETA: Proč chodíte do dramatického kroužku?

Stanislav Košatka

Kluky

Líbí se mi tu. Je tady dobrá zábava a baví mě hrát. Nejvíc mě bavilo hrát krále skřítků, ale rád si zahraju jakoukoliv roli, kterou mi nabídnou.


Zuzka Hůlová
Samoty
Dřív jsem tancovala v ZIPu a hrála jsem v pohádce V peřině dítě ve školce s Darou Rolins a tam mě začalo bavit hrát. Baví mě to tady a ráda hraju hlavní role.


Eliška Lacinová
Chřešťovice
Kroužek jsem si vybrala, protože mě baví hrát. Je mi jedno, co hraju, beru to hlavně jako zábavu. Učím se taky hrát na kytaru a jezdím na koni.
Kamila Šefránková
Kluky
Chodím sem ráda, protože tu mám dobré kamarádky a máme dobrou učitelku. Nejvíc mě baví příprava na vystoupení. Chodím ve škole ještě na flétnu.


Klára Kothánková
Chřešťovice
Do dramatického kroužku chodím, protože si chci vyzkoušet různé scénky. Mám tu kamarádky a dvě sestřenice. Společně si to tady užíváme.


Leontina Kozová
Kluky
Chodím sem, protože si chci vyzkoušet vystupování před lidmi a ukázat jim, co se umím naučit. Baví mě vystupovat a líbí se mi tady. Trému mám jen někdy.


Natálie Bláhová
Kluky
Baví mě to tady, chodím i na tancování do Písku. Ráda vystupuji před lidmi. Taky mě baví vymýšlet kostýmy a připravovat společně nová představení.