„Jedná se o úsek mezi dvěma částmi, které se dělaly loni, zkrátka zbytek, který není hotový," konstatoval Tomáš Voráček, vedoucí oddělení údržby jihočeského Ředitelství silnic a dálnic.

Objízdné trasy budou rozdělené pro nákladní vozidla 
a pro osobní automobily. Jedna z nich povede přes Paseky, kde bude dopravu řídit semafor. „Je to jediné možné řešení. Kdyby tudy jezdily kamiony libovolně, tak bychom se tady z toho zbláznili," podotkl starosta obce Václav Kostohryz.

Pasečtí se už loni snažili bojovat proti zvýšenému provozu přes jejich vesnici, který způsobila právě dopravní omezení na trase Písek – České Budějovice. Mnoho řidičů to přes Paseky objíždělo 
a místní upozorňovali, že jejich komunikace není na takovou dopravu stavěná.

Objížďka bude jednosměrná, a to ve směru od Týna nad Vltavou na Písek, druhým směrem by se tedy jezdit nemělo. „Jde hlavně o kamiony, aby to dodržovaly, protože ty se tady opravdu nevyhnou," dodal starosta a připomněl nehodu z loňského října, kdy se v obci dva kamiony střetly 
a zablokovaly na několik hodin silnici.

Rekonstrukce obchvatu 
u Vodňan má stát 162 milionů korun s tím, že 32 milionů stála loňská část a zbytek letošní.

Co se opraví?

Úsek dlouhý 5,4 kilometru na obchvatu Vodňan se začal rekonstruovat loni na podzim, kdy se opravily dvě okrajové části – u odbočky na Újezd a u Radčic. Tehdy stačily částečné uzavírky. Letos se bude pokračovat úsekem mezi tím, který si vyžádá celkovou uzavírku.