Šestileté úsilí Bernartických se vyplatilo. Podařilo se jim sehnat dětského lékaře. Zlatuše Mikulášová z Bechyně by měla začít ordinovat od července, po výměně oken a vstupních dveří v místním zdravotním středisku. Pro rodiče s dětmi to znamená, že už nebudou muset za dětským lékařem dojíždět deset kilometrů do Milevska nebo osm kilometrů do Opařan.

Starosta Pavel Souhrada je za to rád. „Je to velká úleva. Rodičům s dětmi odpadne starost, kam chodit k lékaři," komentuje starosta, podle kterého v jejich snaze najít lékaře napomohla náhoda. U lékařky pracuje manželka zastupitele Miloslava Koláře.

Zlatuše Mikulášová, jak upřesnila, kývla na nabídku z Bernartic po dlouhém přemlouvání starostou Pavlem Souhradou. Věří, že bude její ordinace využitá a že si k ní malí pacienti cestu najdou. „V Bernarticích budu zatím ordinovat dvakrát týdně, v úterý a ve čtvrtek. V případě zájmu mohu ordinační hodiny rozšířit," vzkazuje rodičům dětí Zlatuše Mikulášová.

Otec dvou dcer ve věku jeden a čtyři roky Jiří Kotrba z Jestřebic u Bernartic považuje za důležité, aby v obci fungovalo co nejvíce služeb. „Samozřejmě, že je dobře, že tu dětská doktorka opět bude. My nyní chodíme s dcerami do Opařan k paní doktorce Trucové. Poradíme se doma, zda v Opařanech zůstaneme, nebo budeme chodit do Bernartic," řekl Jiří Kotrba.

V Bernarticích skončil dětský lékař na konci května roku 2009. Důvodem byly vysoké provozní náklady na fungování ordinace a nízký počet pacientů.
Neúspěšné hledání dětského lékaře označilo minulé zastupitelstvo při hodnocení volebního období 2010 – 2014 za jeden ze svých nezdarů.