Díky nadšení rodičů a hlavně dětí se tradice divadelních besídek nepřeruší ani v letošním roce. Už podeváté se obyvatelé Borovan mohou před Vánoci těšit na dětské divadelní vystoupení. Tentokrát to bude s pohádkou O dvanácti měsíčkách.

Premiéra se uskuteční v sobotu 13. prosince. „Není to klasická verze, jakou známe z televize. Pohádku jsem trochu poupravil, aby se dětem dobře hrála, vložil jsem do ní veselé prvky. Myslím, že pro děti to bude zábavné," říká čtyřicetiletý Ondřej Stejskal, zatímco kaplička na návsi odbíjí klekání a do staré školy, kde se zkoušky konají, míří malí herci. Celkově jich vystoupí sedmnáct.

Nejmladším jsou čtyři roky a nejstaršímu sedmnáct let. Podle Ondřeje Stejskala věkový rozdíl skloubit lze. „Těm menším dáváme třeba jednu větu a ti starší na ně zase dohlížejí, zda text říkají správně, a zároveň jim budou dělat nápovědu," popisuje spolupráci malých a velkých hlavní vedoucí.

Letos je to už podeváté, co děti chystají divadelní představení. Na příští jubilejní rok plánují rodiče velké překvapení. Na pódium se postaví nejen děti, ale také oni sami. „Co dospělí budou hrát, to neprozradím," říká Ondřej Stejskal, který s dětmi pohádková vystoupení nacvičuje od počátku. Nejdůležitější je podle něj to, že divadlo dává radost. „A je hned dvojnásobná, mají ji děti, které hrají, a zároveň publikum. Za druhé se děti na vsi za těch devět let stmelily, což je dobře," říká Ondřej Stejskal a někteří malí herci už vyndavají scénář a čtou si texty. Zatím se scházejí každé pondělí. „Ale budeme muset nacvičovat častěji, nestíháme, jsme ve skluzu," vysvětluje.

Divadlo spojuje i dospělé. Pomocnicí a pravou rukou Ondřeje Stejskala je Lucie Černohorská, jejíž dcera Adéla se také objeví na place, o kostýmy se opět postará Jarka Haškovcová. Její syn, dnes už dospělý, také v minulosti divadlo hrál. Na kontě má třeba v roce 2009 roli Ivánka v Mrazíkovi. Výroba kulis pak bude kolektivní prací.

Všechna vystoupení měla vždy velký úspěch. V Borovanech neplánují, že by pohádku hráli ještě na jiném místě než doma v kulturním domě. „Bylo by hodně složité stěhovat kulisy a také mít všechny děti pohromadě. Když máme premiéru a někdo onemocní, což se nám stalo už několikrát, musí to odehrát. Nemůžeme si dovolit náhradu, tolik dětí nemáme," dodává Ondřej Stejskal a zkouška tak může začít.

ANKETA: Jak vám sedí letošní role?

Simona Charyparová

11 let
Hrála jsem v hodně pohádkách. Letos jsem vypravěč, minule jsem ho také dělala já a třeba předtím jsem byla čert. Hra je i letos pěkná. Je dobré, že se do ní zapojilo hodně dětí z vesnice.

Maruška Šulcová
6 let
Hraju jeden z měsíců – jsem Únor, můj starší brácha je Březen. Bydlíme u Rozárky a na zkoušky nás vozí taťka. Baví mě to tady. Myslím, že trému mít nebudu a bát se také nebudu.

Ondřej Stejskal
17 let
Hraju Květu, to je vlastní dcera macechy. Je rozmazlená. Taková potvora. Ženská role se mi hraje výborně. Jsem tu nejstarší. V minulosti jsem hrával nebo uváděl. Nejlepší role? Líný čert.

Hry
2006 – Princ a pastýřka
2007 – Sněhurka
2008 – Popelák
2009 – Mrazík
2010 – Trautenberk, Červená Karkulka
2011 – Svatba v pekle
2012 – Neposlušní andělé
2013 – Moderní perníková chaloupka, Betlémský příběh
2014 – O dvanácti měsíčkách