Do lotyšského města Smiltene, které je partnerským městem Písku, vyrazil v první polovině července folklórní soubor Písečan.
V moderním kulturním domě ve Smiltene  se uskutečnilo setkání souboru se starostou smiltenské oblastní rady a představiteli města Písku, kteří zde byli na přátelské návštěvě.

„Starosta nám představil region a také pozval dětský soubor Písečánek do Rigy na mezinárodní dětský festival, který se bude konat příští rok v červenci," sdělila Iva Maroušková z folklórního souboru Písečan.

Taneční vystoupení Písečanu se konala nejen ve Smiltene, ale i v okolních obcích, ať už v kulturním domě či na parketech pod otevřeným nebem. Účast a radost diváků byla veliká. Soubor Písečan úspěšně prezentoval  český folklor a  české tradice.

„Během celého našeho pobytu nám byla věnována maximální péče. Měli jsme možnost navštívit tradiční tkalcovskou a šicí  dílnu i statek, kde se peče domácí kváskový žitný chléb. Sami jsme si to zkusili a každý si odvážel domů malý bochníček. Nezapomenutelným zážitkem pro nás byla projížďka terénním vojenským autem v lese, koupání v jezeře a na zpáteční cestě prohlídka hradu Sigulda. Byli jsme nadšeni  návštěvou Rigy," pochvalovala si Iva Maroušková.

Poslední výlet byl lodí po Mazurských jezerech v Polsku. „Všichni jsme si odváželi spoustu nevšedních zážitků," dodala členka Písečanu.

Tato akce byla podporována městem Písek.