V České republice tuto akci k podpoře dětského čtení zaštiťuje Klub dětských knihoven SKIP ČR. Patriotem letošního ročníku byl Čtyřlístek, dalšími náměty pak byly např. Harry Potter či pohádka Císařovy nové šaty. Noci se zúčastnily děti z prvního stupně a několik šesťáků, kteří již pomáhali s organizací.


Hned po uvítacím dopise od p. Andersena čekal na děti první úkol. Musely se protáhnout, prosmýknout, proplížit se, přeskočit či jiným způsobem zdolat lanovou pavučinu, kterou utkal Hagridův král pavouků Aragog. Cestou navíc musely najít a pobrat dvě ruličky se svým jménem. Kdo se dotkl pavučiny, musel jít do vězení! Získané ruličky byly potřebné hned k dalšímu úkolu. Spojením ruliček děti vytvořily „zlatonkochod“, kterým měla od začátku do konce proletět zlatonka. Úkol to nebyl jednoduchý a bylo zapotřebí mnoho pokusů, než se povedl splnit.


Další překážkou byly již tradičně zamčené dveře, zatarasené obří křížovkou. I s tou si však děti poradily a za vyluštěné heslo získaly potřebný klíč. Konečně se tedy dostaly do knihovny a také ke svým řízkům, které povečeřely. S plnými bříšky pak ulehly ke čtení Císařových nových šatů. Po té se z části čtenářů stali diváci a z části čtenářů se stali herci a začalo divadlo – na pořadu dne byla dramatizace pohádky Císařovy nové šaty v podání žáků šestých tříd. Představení se povedlo, herci slavili úspěch.


Čtyřlístkové obrázky, čtyřlístková jména, listování, čtení, hledání, přiřazování, to vše za účelem získání co největšího počtu klíčů, které by mohly pasovat k zamčené truhličce. Tak probíhala další hra. První klíč nepasoval, druhý nepasoval, ani ten další a napětí rostlo. Poslední získaný klíč naštěstí otevřel truhličku a na děti vykoukl čtyřlístkový poklad.


Aby zážitků nebylo málo, přišel na řadu turnaj ve famrpálu. Děti lítaly na košťatech, vzduchem lítal camrál, potlouky i zlatonka a padaly góly. Vítěznou kolejí se sice stal Zmijozel, ale obří perníkové medaile „Famfrpál 2017“ ozdobily krky všech hráčů.


Posledním nočním zážitkem pak byla nezbytná stezka odvahy. Dlouhé tiché chodby školy a temná zákoutí zapříčinily, že dětská fantazie pracovala naplno. Projít tři budovy není pro slabší povahy. Ale naše děti nejsou žádné padavky a všechny stezku zdolaly a přinesly si z ní certifikát a časopis Čtyřlístek.


Po tolika zážitcích nebylo lehké usnout, nakonec se nám to všem ale podařilo a zachumláni do spacáku jsme se vydali do říše snů. Takže dobrou noc a příští rok s panem Andersenem na shledanou.


Jitka Dušková, organizátorka akce