Na představení zvou i obě vedoucí kroužku – učitelka Andrea Novotná a ochotnice Petra Brčáková, členka souboru Kovářovská OPONA. „Divadlo bereme jako závěrečnou práci školního roku," upřesňuje Petra Brčáková, která připomíná, že žáci loni sehráli Doktorskou pohádku po našem, Dvanáct měsíčků tak bude jejich druhým velkým počinem.

Petra Brčáková, která připravila scénář, využila čtyři verze pohádky Dvanáct měsíčků, mezi nimi i filmovou nebo veršovanou.
Na scéně se představí třináct dětí. „Oproti loňsku se mi pohádka vybírala hůře. Bohužel, o dramatický kroužek přestali mít zájem chlapci. Chodí jen Tomáš Trávníček," poznamenává Petra Brčáková. Vedoucí kroužku si s tím ale poradily. „V pohádce jsou dva chlapi – Ondráš a Jeníček, kterého hraje Tomáš Trávníček, a Ondráše hraje holčina Nicol Skočilová," vysvětluje.

Do kroužku chodí děti od druhé do sedmé třídy. Ty nejmenší hrají měsíčky, ale dvanáct jich není. Vzhledem k počtu dětí je jich pět. I tohle v Bernarticích vyřešili.

S přípravou pohádky pomohly Petře Brčákové a Andree Novotné žákyně ze starších ročníků, které namalovaly scénu, a stejně jako na loňské vystoupení kostýmy vytvořili rodiče dětí. Petřin kolega ze souboru Kovářovská OPONA Aleš Zeman, který vybral scénickou hudbu, doprovodí malé herce na závěr představení na kytaru na písničku Máme doma obludu. Pomohou i další – s ozvučením i oponou.
Podle Petry Brčákové je kroužek pro děti přínosný třeba díky tomu, že se nebudou bát vystupovat.

„U dětí, které v kroužku pokračují, je vidět posun v tom, že se umí pohybovat po scéně, dále na hlasitosti zvuku nebo na kontaktu se spoluhráčem a divákem v hledišti," uzavřela.

Dramatický kroužek při bernartické škole je aktivní celoročně. Kromě pravidelných schůzek také vystupuje v místním domě s pečovatelskou službou či se podílí na zahajování adventu v Bernarticích.